Ankara Tabip Odası'ndan Korkutan Açıklama Geldi!

Koronavirüs salgınının etkisi ülkemizde ağır bir şekilde görülmeye devam ediyor. Özellikle Kurban Bayramı sonrasında açıklanan vakalar ve ölüm sayıları artmaya devam ederken, korkutan haber Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç tarafından yapıldı. 

Ali Karakoç konuyla alakalı: 

"Kovid servisinde çalışan arkadaşlarımız her gün yeni servislerin Kovid servisine dönüştürüldüğünü ve yetmediğini anlatıyor. Pandemi hastanelerinin önünde hastalar kuyrukta bekliyor. Çalışanlar da yıprandı. Temmuzda anket yaptık. Ankete katılan hekimlerin üçte biri tükendik diyor, sağlıkçıların üçte biri depresyonda olduğunu söylüyor, bütün bunlara rağmen Ankara’da sağlık çalışanlarının hiçbirine ek ödeme iki aydır yapılmıyor"

Yoğunluk Anadolu da! 

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, asıl yoğunluğun Anadolu'da olduğunu ifade ederek: 

"Önceden vakalar merkezi hastanelerde yoğunlaşıyordu, şimdi yeni açılan hastanelere gönderiliyor, önemli bir kısmı hastanelere yatırılmıyor, evlerde tedavi ediliyor. İstanbul’da da vakaların arttığını duyuyoruz. 1 Haziran sonrası önlemlerin gevşetilmesi, Ayasofya Camisi’nin açılışı, sınavlar bunda etkili. Tabii İstanbul nüfusu kent dışına yayıldı, asıl yoğunluk Anadolu’da. Aile sağlığı merkezlerinin yeterli desteği hem eleman açısından yok hem de gerekli şekilde filyasyona planlı ve programlı katılamıyorlar, gereksiz iş yükü bindiriliyor, hasta olduklarında bile performans ücretleri düşünüyor. Emeklilik haberleri sıklıkla geliyor. Yurtdışına gitmek isteyen hekimlerde son 1-1.5 yılda başvuru oranları 10 kat arttı. İşyerlerinde, fabrikalarda sorun var. Önlemler yetersiz. Toplu taşımadaki yoğunluğun azaltılması için aralıkla çalışma sistemine ihtiyaç var, kademeli mesaiye geçilmeli"

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5167099/ankara-tabip-odasindan-korkutan-aciklama-geldi