Seçim Barajı Düşürülüyor Mu?

Edinilen bir son dakika haberine göre seçim sisteminde değişiklik yapılacağı iddia edildi. Yapılan bir açıklamada seçim barajının düşürüleceği iddia edildi. 

Seçim Barajı Düşüyor Mu? 

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha 3 yıl var ama son zamanlarda gündemleri meşgul eden erken seçim iddialarına bir yenisi daha eklendi. Seçim barajı düşürülüyor mu? 

Seçim barajı, bir partinin TBMM'ye vekil gönderebilmesi için alması gereken oy oranını göstermektedir. Türkiye genelinde bir parti %10'u aşamazsa meclise milletvekili gönderememektedir. 

Yüzde 7 ya da Yüzde 5'e Düşürülebilir 

Abdulkadir Selvi tarafından kaleme alınan bir yazıda "2023 seçimlerinde seçim barajının düşebileceğini" iddia etti. Abdulkadir Selvi konuyla alakalı:

"AK Parti ve MHP, seçim sistemi ve Siyasi Partiler Yasası üzerinde çalışmak üzere ortak bir komisyon kurdu. Ancak Erdoğan ve Bahçeli bu konuda yetkin isimlerin önerilerini de dinliyorlar. Görünen o ki, 2023'te yüzde 10 barajı olmayacak. Yüzde 7 konuşuluyor. Yüzde 5 ihtimali ona göre daha ikinci aşamada geliyor. İttifakla seçime giren partiler için yüzde 10 barajının korunması, ittifak yapmayanlara yüzde 7 ya da 5 oranının uygulanması üzerinde duruluyor. Ama sadece bu değil. Bir sürpriz üzerinde konuşuluyor. Henüz karar verilebilmiş değil. Özellikle yüzde 1 ve 2'lik partiler için" ifadelerini kullandı. 

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5131340/secim-baraji-dusuruluyor-mu