Servis Şoförleri Dikkat! Her Önüne Gelen Şoförlük Yapamayacak!

Okul servislerinde şoförlük yapan kişiler için mesleki yeterlilik belgesi şartı geliyor. 3 Eylül 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan bu belge, okul servis şoförlüğü yapan herkeste bulunması gerekecek. 

2017 yılında bir düzenleme yapılmıştı. Yapılan sisteme göre okul servis şoförlüğüne devam etmek isteyenlerin yetkili kuruluşlarca hazırlanan hem teorik, hem de uygulamalı sınavları geçmesi gerekiyor. Sınavı geçemeyen adaylara da bir sınav hakkı tanınmaktadır. 

40 Binden Fazla Servis Şoförü Var! 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise servis şoförlerine gecikmeyin dedi. Bendevi Palandöken: 

Okulların açılması yeni alınan bir kararla 21 Eylül'e ertelendi. Pandemi ve sonrasında yaşanan bu gecikmeler, ister istemez servis şoförlerimizde bir moral bozukluğu oluşturdu. Herkes zor günlerden geçiyor. Okulların nasıl devam edeceğine ilişkin bir belirsizlik söz konusu. Bu da belge alımlarına yansıdı. Servis şoförlerinin yüzde 1'i kadarı, hatta daha azı şu ana kadar belge aldı. Biz biraz da millet olarak 'son dakikacıyız' ama bu işi son dakikaya bırakmayalım. Halen 40 binin üzerinde servis şoförü var. Toplamda ise 55 bin servis aracı gözüküyor. Bu belgeler çok dikkatli izlenecek. Denetimleri çok sıkı olacak. Bu nedenle sonradan canınız sıkılmasın, belgenizi alın, kafanız rahat olsun. Herkesin güvenle işini yapabilmesi, mesleğin hak ettiği saygınlığı görmesi için bu belgeler önemli" dedi.

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5131273/servis-soforleri-dikkat-her-onune-gelen-soforluk-yapamayacak