Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Kart Aidatları İçin Karar Alındı!

Kredi kartı kullanan vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması yapıldı. 

Kredi Kartı aidatları için son dakika açıklaması geldi. Bankalar, kredi kartı kullanan kişilerden kart aidatı alıyor. Her yıl vatandaşlar kredi kartı kullanıldığı için alınan aidatlar hakkında şikayetler geliyordu. Bütün bu itirazlara rağmen kredi kartı aidatları alınmaya devam ediliyor. 

Konuyla alakalı Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz konuyla alakalı:

“Tüketici yıllardır kullandığı kredi kartına aidat ücreti tahsil eden ve talebine rağmen iade etmeyen bankaya karşı dava açarak, milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren emsal bir karar çıkmıştır. Banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak. Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek." 
“Mahkeme, bankaların kart ücreti için dayanak gösterdiği BDDK düzenlemesinin tüketici mahkemelerini bağlamayacağını da hüküm altına alarak, Yargıtay kararı uyarınca sadece zorunlu masrafların tüketiciden istenebileceğini, ancak kart üyelik ücretinin zorunlu masraf olmadığını kararlaştırdı. BDDK yönetmeliğinde yer alan, ‘kredi aidatı alınabileceğine’ dair husus bu karar sonrası artık tüketiciler açısından bağlayıcı değildir. Kendileriyle müzakere edilmeden kartlarından ücret kesilen her tüketici parasını geri talep etmeli." dedi. 

Aidat Kesintisi Olanlar Dikkat! 

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz yapılan açıklamada:

“Karar aynı zamanda Tüketici Hakem Heyetlerine güçlü bir emsal oluşturuyor. Kararda ayrıca, kredi kartı aidatının banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanırsa alınabileceğine de dikkat çekilmiş. Aidat, kabusu artık bitmiştir. Sadece banka, tüketiciye aidatsız kart sunar ve bunun yanı sıra da aidatlı kart kullandırmak için müzakere edip müşterinin onayını alırsa, aidatın alınması yasal hale gelebilir"

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5128082/kredi-karti-kullananlar-dikkat-kart-aidatlari-icin-karar-alindi