İİBF Mezunları KPSS'de Kaç Puanla Atanabilir ? İİBF Kpss 2020 Atama Puanları

İktisadi idari Bilimler Fakültesi ( İİBF ) mezunları binlerce mezun sayısıyla en çok mezun sayısı olan fakültelerden birisidir. Durum böyle olunca atama puanları yüksek olabilmektedir. Atama puanlarını incelemeden önce İİBF bölümlerinin hangileri olduğunu açıklayalım.

İİBF bölümleri İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Çeko, Uluslararası İlişkiler, Ekonometri gibi bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümler arasında mezun sayısı en fazla olan bölüm ise İşletme bölümüdür. İİBF Bölümlerinin toplam mezun sayısı 450 Bini bulmaktadır. Bu devasa mezun sayısına rağmen atamalar az ise oldukça az sayıdadır. A grubu'na hazırlanan İİBF mezunlarının sayısı da oldukça fazladır. Bu yazımızda B grubuna hazırlanan ( P3 puanı )İİBF mezunları için taban puanlara değineceğiz.

İİBF Mezunu Kaç Puan ile atanabilir ? 

İİBF bölümüne bağlı olmakla birlikte atama puanları değişebilmektedir. İİBF bölümleri arasında en şanslı olan bölüm ise mezun sayısının azlığı nedeniyle ÇEKO bölümüdür diyebiliriz. Bu bölüm diğer İİBF bölümlerine göre daha düşük puan ile alım yapabilmektedir.

KPSS 2018 puanı ile yapılan son alım olan KPSS 2020/1 alımlarını incelediğimizde İİBF bölümlerinin merkezi atamada taban puanlarını şöyle sıralayabiliriz.

Ekonometri Bölümü; Taban puan 84.74 olmuştur. Atanılan kadro ise Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar İşletmeni kadrosu olmuştur.

Çalışma Ekonomosi ( ÇEKO ) bölümü ; Taban Puan 81.82 olmuştur. Atanılan kadro, Ardahan SGK memur kadrosudur.

Kamu Yönetimi ; 86.33 puan olmuştur. Atanılan kadro, Artvin Çoruh Üniversitesi Bilgisayar işletmenliği kadrosu olmuştur.

İktisat; 4503 nitelik koduyla alım yapılan bu bölümde, Taban puan 81.69 ile kapatmıştır. Atanılan kadro ise SGK İstanbul memur kadrosu olmuştur.

İşletme; 4431 nitelik kodu ile tercih yapılan İşletme bölümü 85.98 puan ile kapatmıştır. Atanılan kadro ise Ardahan Üniversitesi memur kadrosudur.

Maliye; 4459 nitelik kodu ile tercih işlemlerine yer verilen bu bölüm 81.69 taban puan ile kapatmıştır. Atanılan Kadro ise SGK İstanbul memur kadrosu olmuştur.

İİBF Mezunları Açıktan atamalarda atanabilir mi ?

Merkezi atamada atanamayan İİBF mezunlarının açıktan atamada atanabilme şansı oldukça yüksektir. Açıktan atamalar ile özellikle Gümrük Bakanlığı, KYK, ptt alımları, Adalet bakanlığı gibi alımlara başvuru yapabilirler.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5118070/iibf-mezunlari-kpssde-kac-puanla-atanabilir-iibf-kpss-2020-atama-puanlari