Grip Aşısı Koronavirüs'e Karşı Korur mu ?

Dünya'da ve ülkemizde belli bir kesim tarafından koronavirüs halen daha hafife alınmakta ve Grip ile bir tutulmaktadır. Uzmanların tüm uyarılarına rağmen virüsü ciddiye almaya kesim tarafından ise Virüs her geçen gün etkisini artırmakta ve can almaya devam etmektedir. Merak edilen bir soruyu ise uzmanlar cevapladı.

Grip Aşısı Koronavirüs'e Karşı Korur mu ?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Farmakoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Mert Vural, çok merak edilen bu soruya cevap verdi. Doktor Vural, Grip ile koronavirüs'ün kesinlikle birbiri ile karıştırılmaması gerektiğine vurgu yaparak şu açıklamalarda bulundu.

'Grip aşısı oldum, artık bu sene koronavirüs geçirmem' veya 'bu aşı beni koronavirüsten de korur' diye düşünmemesi lazım. Grip aşısı bizim o dönemde koronavirüs enfeksiyonu olup, koronavirüsü daha ağır geçirmemizi engeller. Ağır grip geçirip diğer enfeksiyonlara açık hale gelebiliyoruz. Yani bizi, aynı anda koronavirüs enfeksiyonu olursak daha ağır geçirmemizi engelleyecektir. 'Ama grip aşısı oldum koronavirüse karşı koruyuculuğu vardır' diye kesinlikle düşünmemek lazım" ifadelerini kullandı.

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5115015/grip-asisi-koronaviruse-karsi-korur-mu