2020 Gümrük Bakanlığı Personel Alımı Yapacak mı ? Kimler Başvurabilir ?

Pandemi süreci nedeniyle birçok kurum memur alımını ertelemek zorunda kaldı. Bu kurumlardan birisi de Gümrük Bakanlığı'dır.

Gümrük Bakanlığı, özellikle 75-80 arasında puan alan memur adayları için atanılabilecek en iyi kurumlardan birisidir. Bu sebeple Gümrük Bakanlığı alımlarını bekleyen memur adayları bir an önce müjdeli haberin gelmesini umut ediyorlar.

2020 Gümrük Bakanlığı Personel Alımı Yapacak mı ?

Gümrük Bakanlığı 2018 Yılında yaptığı alımda 1750 Gümrük personeli almıştı. Bu personeller arasında gümrük muayene, gümrük muhafaza memuru gibi ünvanlar daha fazla idi. Gümrük Muhafaza memuru alımı genelde daha fazla yapılmaktadır ve Gümrük Muayene memurluğuna göre atamalar daha düşük puanla gerçekleşmektedir.

2020 Yılında Gümrük Bakanlığının personel alımı yapabileceğini tahmin ediyoruz. Alınacak KPSS 2020 puanı 2 sene geçerli olduğu için bu süreç içerisinde Gümrük Bakanlığı tarafından bir personel alım ilanı geleceği yüksek olasılık olarak görülmektedir.

Gümrük Bakanlığı Personel Alımına Kimler Başvurabilir ?

Geçtiğimiz dönemlerde yapılan Gümrük Bakanlığı personel alımlarını incelediğimizde ünvana göre başvuru şartlarının değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Örneğin Gümrük Muhafaza memurluğu'nda boy şartı aranırken Gümrük muayene ve ticaret memurluğu'nda bu şartlar aranmaz. Yine Muhafaze memurluğu'nda Yaş sınırı 30 iken, Muayene memuru olmak için 35 yaşını geçmeme şartı aranır. Genel olarak başvuru şartlarını şöyle sıralayabiliriz.

1) En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, İktisadi ve İdari bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların gümrük işletme bölümünden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak. Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bir bölümden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru esnasında jpeg formatında taratarak iş talep formuna eklemeleri gerekmektedir.

2) Sınava son başvuru tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak


3) Erkekler en az 172 cm, bayanlar ise en az 165 cm boyunda olmak, "Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, psikiyatrik bir hastalık, kişilik bozukluğu, nörolojik rahatsızlığı, şaşılık, körlük, gece körlüğü, renk körlüğü, işitme kaybı, topallık, kekemelik, kas veya iskelet sisteminde hareket kısıtlılığı ve benzeri engeller bulunmadığını belirten, "Yurdun her yerinde görev yapabilir ve silah kullanabilir" ibareli sağlık kurulu raporu" almak.

- KPSS Cafe, Kamu bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5114793/2020-gumruk-bakanligi-personel-alimi-yapacak-mi-kimler-basvurabilir