KPSS Girenlere Önemli Uyarı! Hes Kodu'na Dikkat Edin!

ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından twitter üzerinden yapılan açıklamada bundan sonra yapılacak sınav başvuruları için HES kodu girme zorunluluğu getirildi. HES kodunu sisteme girmeyen adayların sınav başvuruları geçersiz sayılabileceğinden başvuru aşamalarında bu adımlara mutlaka dikkat etmenizi öneririz.

Hes Kodu Nasıl Alınır ?

HES kodunu Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan mobil uygulama olan Hayat Eve Sığar isimli uygulamadan ya da E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna '' HES kodu'' yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan Hes kodu üretme seçeneğine tıklayarak HES kodunuzu rahatlıkla alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak SMS ile de HES kodu almak mümkün. Bunun için yapmanız gereken ise HES yazdıktan sonra aralarında boşluk bırakarak sırasıyla kimlik numaranız, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini( Gün olarak ) yazıp 2023' e SMS göndermektir. Örneğin; HES 12345678901 1234 45 yazıp 2023'e gönder..

KPSS Başvurusu esnasında Hes kodu nasıl girilir ?

KPSS başvurusunda Hes kodunu girmeniz için bu adımları takip edebilirsiniz.ÖSYM’nin Aday işletim sistemine (AİS ) girip, “PROFİLİM” bölümünde bulunan “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasını açarak daha önce aldığınız HES kodunu kaydetmeniz gerekmekte. Kodun geçerlilik tarihi gireceğiniz sınavın tarihini geçmemeli. Bu nedenle başvuru yapmadan bu kodları girmeyin.

KPSS Lisans ve daha önce başvurulmuş sınavlar için HES kodu gerekli mi ?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından yapılan açıklama da gördüğümüz üzere 13 Ağustos tarihinden önce başvuru yaptığınız sınavlar için herhangi bir HES kodu tanımlamınıza gerek yoktur. HES kodunu sistem otomatik olarak yansıtacaktır.

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5111753/kpss-girenlere-onemli-uyari-hes-koduna-dikkat-edin