Koronavirüs Aşısı Bulundu! Beklenen Müjde Geldi

Çin de corona virüs salgınının ortaya çıkmasından sonra merak içerisinde ne zaman çıkacağı bekleniyordu. Coronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? sorusu cevap beklerken Rusya resmen koronavirüs aşısının denemelerinin tamamlandığını duyurdu. 

Sağlık Bakanı Muraşko yaptığı açıklamada aşı müjdesini vererek Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünün geliştirdiği aşı adayıyla ilgili: 

"Gamaleya Enstitüsünün geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının klinik denemeleri tamamlandı ve kayıt prosedürü için belgeler hazırlanıyor." dedi.

Klinik denemeler hakkında açıklama yapan Muraşko: 

 "Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor. Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşı adayının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşı adayının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 28 Temmuz itibarıyla dünya genelinde Kovid-19'a karşı 25 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında, 139 aşı adayı ise klinik deneme aşamasında bulunuyor." dedi.

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5069937/koronavirus-asisi-bulundu-beklenen-mujde-geldi