Bilim Kurulundan Kurban Bayramı Açıklaması Geldi!

Geçtiğimiz aylarda Ramazan Bayramı'nı koronavirüs salgını gölgesinde geçirmiştik. Herkes tarafından gözler Kurban Bayramı'na çevrildi. Kurban Bayramında yasak olup olmayacağı ile ilgili bazı araştırmalar yapıldı. Kurban Bayramı'na kısa bir süre kalan uzman isimler tarafından açıklamalar ard arda yapıldı. Edinilen bir son dakika bilgisine göre Bilim Kurulundan Kurban Bayramı açıklaması geldi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hatalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, kurban bayramıyla alakalı bazı açıklamalarda bulundu. 

Tevfik Özlü açıklamasında: 

"Toplu taşımada, hayvan nakilleri, turistlik tesisler, yol güzergahlarındaki tesisler, hayvan pazarları ve kesim yerlerinde sıkı denetimler yapılmalı ve cezai yaptırımlar uygulanmalı.
Hayvan pazarı, kesim yerine gitmeden, insanların kurbanı kesilip, eti teslim edilmeli. Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin sayısı artırılmalı, alanlar genişletilmeli; yeterli sayıda lavabo, sıvı sabun, kağıt havlu, el dezenfektanı olmalı. Buraların bakımı; girişte ateş ölçümü, semptom sorgulaması, alana göre içerideki kişi sayısının kontrolü, fiziki mesafenin korunması, maskesiz girilmemesi, hijyene uyulması için ilgili kişi ve kurumlar ile bunların görev, yetki ve sorumlulukları tanımlanıp ilan edilmeli." 

dedi. 

Bayram Namazı Kılınacak Mı? 

Milyonlarca vatandaş tarafından Kurban Bayramı'nda bayram namazının kılınıp kılınmayacağını merak ediyordu. Prof. Dr. Tevfik Özlü açıklamasında: 

"Denetimleri kimin ne sıklıkla, nasıl yapacağı ve cezai yaptırımların nasıl uygulanacağı netleştirilmeli. Mümkünse, bayram namazı açık havada kılınmalı, kişiler arası en az 1 metre mesafe olmalı, maskesiz gelinmemeli, giriş ve çıkışta kalabalıklaşma olmaması için uyarılar yapılmalı, namaz sonrası bayramlaşma, temas, tokalaşma olmamalı. Namaz öncesi cami, halılar, lavabo, abdest alma yerleri, tuvaletler ve çevre yüzeyleri temizlenip dezenfekte edilmeli, cemaat evinden seccadesini getirerek, onun üzerinde namaz kılmalı, müftülükler, din görevlileri, bu kuralları önceden cemaate duyurmalı"

dedi. 

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5051396/bilim-kurulundan-kurban-bayrami-aciklamasi-geldi