6900 TL Maaş Var Ama Çalışan Yok!

Koronavirüsle mücadelemiz devam etmektedir. Rize'de çay hasadında çalışacak işçi bulmak oldukça zorlaştı. Rize'nin Fındıklı ilçesinde "Çayımız Tarlada Kalmasın" projesi kapsamında 6900 TL maaş ile işçi aranıyor. 

Doğu Karadeniz de ki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun da 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay tarımına sayılı günler kaldı. Mayıs ayının ortalarında başlaması beklenen çay tarımında bu yıl koronavirüs kapsamında 40 bin yabancı uyruklu işçinin gelememesinden ötürü işçi alımı başladı. 

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, konuyla alakalı açıklama yaptı. Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu: 

"Bu çalışmayı vadi bazlı düşünüyoruz. Herkes kendi mahallesinde kendi köyünde ve etrafında çalışacak. Üreticiye çay taban fiyatının üçte biri civarında bir maliyeti olacak ve hiçbir şeye karışmayacak. Koronavirüs sebebiyle memleketlerine geri dönen üniversite öğrencileri kendi köyünde, mahallesinde çaylığa girecek, tanıdıklarına yardım edecek, bunun karşılığında da ücretini alacak. Komşusu da bu öğrenciye burs sağladığını düşünecek. Gençlerimiz kendi mahallesinde, köyünde komşusunun çayını toplarken 6 ay sigortalı ve maaşlı olacak. Oluşturduğumuz bu sistemde minimum asgari ücret alınacak. Ancak günde 300 kilo çay toplarsınız 4 bin 650 TL, 350 kilo çay toplarsınız 5 bin 750 TL, 400 kilo çay toplarsanız aylık 6 bin 900 TL kazanç elde edecek. Çay sezonu 1 ay. Çay sürgün aralarında bir ay boş geçiyor, bu aylarda da bir kamu kurumunda ya da toplumsal işlerde görev alacak maaşı asgari ücretten yatırılacak"

dedi. 

- KPSS Cafe, Personel bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5017112/6900-tl-maas-var-ama-calisan-yok