25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Yasası Ne Oldu?

25 Yıl evli kalan kişiler artık emekli olabilecek. Meclise sunulan kanun teklifi eğer yasallaşırsa ev hanımları borçlanarak emekli olabilecek. 

Meclise sunulan kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda milyonlarca kadın birkaç şartı sağladıktan sonra emekli olabilecek. Şuanda beklenen tek şey sunulan teklifin yasallaşmasıdır. 

Borçlanarak Emekli Olunabilecek Mi?

Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı olan Ali Duman tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında, özellikle ev hanımlarının emekli olabilmesi borçlanarak yapılabilecek. Ali Duman'ın açıklamasında: 

“2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlar için ise emekli olup tam aylık alabilmeleri için 7.200 gün yani toplamda 20 yıl çalışmaları gerekiyor.06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler”

ifadelerine yer verildi.

Meclise sunulan kanun teklifi, koronavirüs sebebiyle biraz askıya alındı. Hali hazırda komisyonda bulunan yasayla ilgili çalışmalar ilerleyen günlerde tekrardan ele alınacak. Tahminlerimize göre 2020 yılı bitmeden açıklanması ve uygulanması beklenmektedir. 

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5017060/25-yil-evli-kalana-emeklilik-yasasi-ne-oldu