Türkiye'de İşsizlik Rekor Yaptı!

Türkiye'de işsizlik sorunu, koronavirüs salgınıyla beraber rekor seviyelere ulaştı. TUİK verileri tarafından işsizlik düşüş gösterse de uzmanlar iş gücünde azalma olduğuna dikkatleri çekti. 

Türkiye de uzun yıllardır sorun olmakla beraber COVİD-19 salgını ile beraber tarihi seviyelere ulaştı. Hükümet her ne kadar işsizlikte düşüş olduğunu savunsa da iş gücüne baktığımızda azalma görüyoruz. Karantina önlemleriyle geçen Mart, Nisan ve Mayıs aylarıyla alakalı işsizlik verilerine göre çalışan sayısı 2 Milyon 585 kişi azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye'de karantina önlemlerinin uygulandığı Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan bu aylarda geçen yılın aynı dönemine göre binde 1 azalarak %12.8 olarak belirlendi. Yani, TÜİK verilerine göre ekonomi çarklarının durma seviyesine geldiği bugünlerde işsiz sayısı azaldı. Toplam işsiz sayısı da 3 Milyon 775 bine geriledi. 

Gerçek İşsizlik Daha Fazla 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Merkezi DİSK-AR tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'de çalışabilir nüfus içerisinde işi olmayanların sayısı 17.7 Milyona ulaşarak rekor seviyelere ulaştı. 

 İşsizlik ordusu içerisinde sayıları her gün artış gösteren üniversiteli işsizler ise dikkat çekmekte. Son açıklanan verilere göre üniversite mezunu olup da herhangi bir işte çalışmayanların sayısı 1 Milyon 350 bine ulaştı. Bu rakamlar işsizlik tarihinin rekoru olmuştur. 

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5007105/turkiyede-issizlik-rekor-yapti