KYK İçin Süreç Başladı! Kanun Teklifinde Son Durum Ne?

Meclise verilen kanun teklifiyle KYK Borçlarının faizsiz ertelenmesi ve yapılandırılmasıyla ilgili son durum nedir? 

Milyonlarca öğrencinin gözü kulağı KYK borçlarındda. Korona virüs salgını sebebiyle ödemeler 3 aylığına faizsiz ertelenmişti. Bu noktada temmuz ayına girilmesi ile verilen süre dolmuştur. 

Mart başında ülkemizde görülen salgın sebebiyle Cumhurbaşkanı borçlarının 3 ay faizsiz olarak erteleneceğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

“"Yükseköğrenim yurtlarında kalan öğrencilerden, mart ayında yurtta kalmadıkları günlerin ücretlerini iade ediyor, Nisan, Mayıs ve haziran ayları için de ücret almıyoruz. Öğrencilerimizin kredi ve burs ödemelerinde de herhangi bir kesinti yapmıyoruz. Yine öğrencilerimizin kredi geri ödemeleri, nisan, mayıs ve haziran ayı için ilave bir maliyet yansıtılmadan ertelenebilecek”

dedi. 

KYK Yasa Teklifinde Durum 

Geçtiğimiz günlerde TBMM Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman tarafından sunulan yasa teklifi detayları yavaş yavaş belli oldu. Teklif özetinde:

"Teklif ile, öğrenim kredisi alan öğrencilere, borçlarını ödeme kolaylığı sağlanması amaçlanmaktadır”  

ifadelerine yer verildi. İşsiz olanların borçlarının faizsiz ertelenmesi, faizsiz ertelenmesi ve borçların düzenlenmesine ilişkin ifadelerin yer aldığı belirtildi. 

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4948061/kyk-icin-surec-basladi-kanun-teklifinde-son-durum-ne