Zabıta Ne İş Yapar? Zabıta Maaşı Ne Kadar?

Zabıtalar, bağlı oldukları birime göre iki çeşittirler. Devlet zabıtası ve polis jandarma özel zabıtaları, bağlı oldukları farklı birimlere göre farklı işler de yapmaktadırlar.

Zabıta Ne İş Yapar?

Bir zabıtanın temel görevi, bulunduğu bölge de halkın hem fiziki hem de psikolojik olarak sağlıklı ve güvende olmasına katkı sunmak ilgili denetimlerin düzenli olarak devam ettirilmesini sağlamaktır. Zabıtalar Jandarma ve kamu zabıtası adı altında iki kola ayrılır. Bunlardan jandarmanın ek bir görevi de mevcuttur. Jandarma genelde kasabalarda görev alan ve genel kuralların da idare edilmesinden başka, suç ile mücadelede de aktif olarak görev alan bir zabıta türüdür.

Kısacası devlet zabıtasının yetkilerinden daha çok yetkiye sahiptir. Genel olarak zabıtaların görevlerinin başında ise görev yaptıkları bölgede belediyenin koyduğu kural ve yasaklara uyulup uyulmaması gibi durumları kontrol etmektedir.

Özellikle sokak satıcılarının hijyen kurallarını yok sayması gibi durumlarda olaya müdahale eden kişi zabıtadır. Zabıtalar ayrıca halka hizmet veren açık mekanlarda istediği an denetim yapma yetkisine de sahiptir. Belediyenin tahsis etmiş olduğu pano ve tabelalara asılan kaçak reklamları engellemek ve var olanları söktürmek de zabıtanın görevleri arasındadır. Bunlara ek olarak kaçak inşaat ve gecekondu denetimlerini de zabıtalar yürütmektedir.

Zabıta Nerelerde Çalışır?

Zabıtalar, sıklıkla il – ilçe belediyeleri kadrosunda vazife gören kamu memurlarıdır ve kamu memuru ünvanındadırlar. Bu yüzden de devlet memurları ile aynı haklara sahiptirler. Bunların yanında kasabalarda görev yapan jandarmalar ise Kara Kuvvetlerine bağlı birliklerdir.

Zabıta Maaşları Nelerdir?

2020 zamları ile beraber en düşük zabıta maaşı 3371 TL olmuştur. Bunun yanı sıra zabıtalar diğer belediye çalışanlarından farklı olarak mesaiye kalmaktadırlar. Kaldıkları mesailere göre de ek ücretler alırlar. Bu ek ücretler ise bağlı oldukları belediyenin nüfusuna göre değişmektedir. En düşük mesai ücreti 330 TL iken, Ankara, İstanbul ve İzmir’de ise bu ücretler 769 TL’dir.

 

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4852125/zabita-ne-is-yapar-zabita-maasi-ne-kadar