Kilis Lezzeti Künefe tarifi nedir? Künefe nasıl yapılır?

Kilis yemekleri arasında yerini almış ve bir çok kişinin beğendiği künefe nasıl yapılır, tarifi nedir, malzemeleri ve yapılışı haberimizde verilmiştir. Bilgi sitesi üzerinden alınan künefe nedir ise şöyle açıklanmış ve Filistin tatlısı olarak belirtilmiştir. Künefe, tatlı, şeker esaslı şurupla ıslatılmış peynirli hamur işleri ile yapılan geleneksel bir Filistin tatlısı

KÜNEFE

Malzemesi: 1 kg tel kadayıf, 1/2 kg tuzsuz peynir, 1 kg toz şeker, 1/4 kg sadeyağ, 1 kaşık limon suyu yeteri kadar su, üzüm pekmezi ve tarçın.

Yapılışı:Şeker yeteri kadar su ve limon suyu kaynatıldıktan sonra ve soğumaya bırakılır. Kadayıflar bıçakla kıyılır ve sadeyağla yağlanır. Tepsi de, sadeyağ ile pekmez karışımı ile yağlanır. Yağlanan kadayıfın yarısı iyice bastırılarak, sıkıştırılarak tepsiye döşenir ve üzerine doğranmış peynirler serildikten sonra kalan kadayıf sıkıştırılarak serilir. Kısık ateşte altlı üstlü yani çevirerek ( alt üst ederek)  pembeleşinceye kadar pişirilir. Ateşten alınan künefe dilimlenir.Kare biçimindeki  sıcak künefe dilimlerinin üzerine soğuk şurup ve tarçın dökülür.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4313413/kilis-lezzeti-kunefe-tarifi-nedir-kunefe-nasil-yapilir