2018 YLSY tercihleri MEB üzerinden yapılmaya başladı..

2018 YLSY tercihleri başladı. 2018 YLSY tercihleri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ilan edilen duyuruyla birlikte alınmaya başladı. Yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme programı (YLYS) tercihlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar yer alıyor. 2018 YLSY ile ilgili ayrıntıları haberimizin devamında okurlarımızla paylaşıyoruz.

2018 YLSY çerçevesin mülakata (sözlü sınav) girip başarılı olan adayların kurum kontenjanı tercihi işlemleri 10 Aralık 2018 tarihinde saat 11:00’de başlayacak ve 16 Aralık 2018 tarihinde saat 23:59’a kadar devam edecek. Kontenjanlara yerleştirme işlemleri, adayların tercihleri doğrultusunda ve YLSY puanı üstünlüğüne göre Milli eğitim Bakanlığı'nın REBUS isimli sistemi üzerinden (https://rebus.meb.gov.tr/) yapılacaktır.

Sözlü sınav neticesinde YLSY puanı 70 ve üzeri olan adayların, 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzunu dikkatlice inceleyerek sözlü sınava girdikleri lisansüstü öğrenim grubundaki kurum kontenjanlarını (tercih edilecek sadece bir kurum ve kontenjan/alan dahi olsa) tercih etmeleri gerekmektedir. Tercih yapmayan öğrenciler herhangi bir kontenjana yerleşemeyecektir.

YLSY BURSİYERLERİNİN DİKKATİNE

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin iş ve işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi ve  işlemlerin hızlandırılması amacıyla öğrenim planları ilgili Ataşelik/Müşavirlik, yurt içi akademik danışman/koordinatör ve Bakanlık tarafından Resmî Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS) üzerinden onaylanması planlanmış olup 16/02/2018 tarihli duyurumuz ile pilot olarak seçilen 43 üniversite, Bakanlığımız ve Kurumlar (TPAO,DSİ,TCCD,BOTAŞ hariç) adına öğrenim gören öğrencilere ait öğrenim planları REBUS üzerinden onaylanmaya başlanmıştır. Tüm üniversiteler adına öğrenim gören öğrencilerin öğrenim planlarının REBUS üzerinden yapılabilmesi için gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Bu itibarla tüm yükseköğretim kurumları adına öğrenim gören öğrencilerin öğrenim planları 19/09/2018 tarihinden itibaren REBUS üzerinden ateşelik/müşavirlik --> yurt içi akademik danışman/koordinatör --> Bakanlık tarafından onaylanacaktır. Türk Öğrencilerin Yabancı Ülkelerde Öğrenimleri Hakkında Yönetmenliğin 15. maddesinin 1. Fıkrasında belirtilen süre dahilinde hali hazırda öğrenim planlarını ilgili  Ataşelik/Müşavirliğe göndermiş olan öğrencilerin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Kamu bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4299274/2018-ylsy-tercihleri-meb-uzerinden-yapilmaya-basladi