'Seçmenimize 3 bakanlık hakkını teslim edeceğiz'

ANKARA (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde parti genel merkezine gelişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Demirtaş, "MYK toplantısında 2 dönem kuralı görüşülecek mi? Seçime aynı listeyle mi gireceksiniz?" sorusu üzerine ise MYK, PM ve il başkanları toplantılarının ardından bu konulara cevap verebileceklerini söyledi. Demirtaş, şöyle konuştu:

"Partimizin tüzüğünde ne varsa onu işletiriz, o konuda bir tereddüt yok. Birkaç ay önce görev başına gelmiş milletvekillerinin geniş kapsamlı bir şekilde değişik bir liste ile toplum önüne çıkarılmasının anlamı yok. Arkadaşlarımız, henüz çalışmaya bile başlamadılar. Toplumun onay verdiği bir listedir. Aşağı yukarı, tahminime göre bu listeye benzer bir liste ile yeniden halkımızın huzuruna çıkacağız."

"Bunu bir dönem olarak görüp 2 dönem kuralını işletmeyecek misiniz?" sorusu üzerine Demirtaş, şöyle konuştu:

"HDP'de dönem işlemedi. HDP yeni bir partidir. Bu partide görev yapan milletvekilleri tüzük gereği yeni seçilmiş milletvekilleridir. Biz, kendi tüzüğümüze karşı bile hile yapmayı ahlaken doğru görmeyiz. Biz, kendi iç hukukumuza bakarız. Yoksa tüzük gereği aday olamayacak hiç kimse yok. HDP yeni bir parti. BDP ve DTP döneminde ayrı partilerde siyaset yapan arkadaşlarımız vardı. Biz, kendi iç hukukumuza bakarız, kendi Parti Meclisimizde bunları değerlendirip kararımızı vereceğiz."

-"Bu hükümette görev alacağız"

Demirtaş, "Bakan isimleri konusunda medyada bazı isimler konuşuluyor. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna karşılık, HDP'nin Türkiye'yi çok daha iyi yöneteceğini savundu. Adil bir yönetim için seçim hükümetine katılacaklarını aktaran Demirtaş, şöyle devam etti:

"Her arkadaşımız, bu görevi yapabilecek, HDP'nin adil, eşitlikçi, özgürlükçü barış siyasetini savunabilecek nitelikteki arkadaşlarımızdır. Her bir milletvekilimiz o hükümette bakanlık yapabilir. Dolayısıyla HDP'nin isimler üzerinden tartışılması ya da HDP'nin meşruiyetinin tartışılmasını asla doğru bulmayız. Biz, görev alacağız bu hükümette. Toplumun hakkıdır. Bu HDP'nin değil, bize oy veren insanların hakkıdır. Seçim döneminde adil bir seçim yönetimi açısından da toplumun hakkıdır. Biz, toplumun hakkını teslim edeceğiz."

"Bakanlık konusunda bir tasarrufunuz var mı?" sorusuna Demirtaş, "Hayır, fark etmez. Geçici bir hükümettir. Bu hükümet pazarlığı üzerine kurulacak bir koalisyon falan değil. Sonuçta hangi bakanlık olursa olsun daha fazla icraat yapma şansı yok. Sadece Bakanlar Kurulu'nda temsiliyeti önemsiyoruz. 6 milyon insan oy verdi ve 3 bakanlık hakkı var 6 milyon insanın. Biz de bu 3 bakanlık hakkını, toplumun olan, seçmenimizin hakkı olan 3 bakanlık hakkını teslim edeceğiz" cevabını verdi.

Demirtaş, "Sayın Davutoğlu'nun size getireceği isimlere itirazınız olmayacak mı?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Bakanların yarısını kadınlardan seçerse çok iyi bir iş yapmış olur. HDP'li üyeleri kastetmiyorum, tüm Bakanlar Kurulu yarı yarıya kadın ve erkeklerden oluşursa Sayın Davutoğlu iyi bir iş yapmış olur. Onun ötesinde kendisi bilir. 2-3 ay Türkiye'yi geçici olarak idare edecek Bakanlar Kurulu'nda isimleri tartışacak halimiz yok. 80 milletvekilimizin tamamı, dürüstlük, adalet, eşitlik konusunda aynı düşünceye sahiptir, her biri aynı liyakata sahiptir."

- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4299213/secmenimize-3-bakanlik-hakkini-teslim-edecegiz