7 Mayıs'ta kar yağdı

Eraydın AYTEKİN- Hilal ÖZDEMİR
SİVAS’ta sabah erken saatlerde etkili olmaya başlayan kar yağışı, kentte yaşayanlara mayıs ortasında kış sürprizi yaşattı. Yıllardır mayıs ayında kar görmediklerini dile getirenler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Sivas’ta uzun süredir...

Eraydın AYTEKİN- Hilal ÖZDEMİR

SİVAS’ta sabah erken saatlerde etkili olmaya başlayan kar yağışı, kentte yaşayanlara mayıs ortasında kış sürprizi yaşattı. Yıllardır mayıs ayında kar görmediklerini dile getirenler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Sivas’ta uzun süredir aralıklarla etkili olan yağmur, bugün sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Kent, kar yağışı nedeni ile sabah beyaz bir örtüyle kaplandı. Kent merkezi ve bazı ilçelerde etkili olan yağış nedeniyle şaşkınlık yaşandı. 50 yaş üzerindeki Sivaslılar, kentte yıllardan beri bu mevsimde kar yağışı görmediklerini dile getirdi. Bazı yerlerde kar kalınlığı 3 santime ulaşırken belediye ekipleri de sabah saatlerinden itibaren kaldırımlarda kar temizliği yaptı.

Mayıs ortasında gelen kar yağışı özellikle çiçeklere zarar verirken bunu fırsata çevirenler ise hatıra fotoğrafı çektirdi. Sabah otomobillerini çalıştıranlar da önce araç üzerinde biriken karları temizlemeye çalıştı. Kar yağışı nedeni ile kentte hava sıcaklığı da hissedilir derecede düştü. Meteoroloji verilerine göre kar yağışının görüldüğü sabah saatlerinde hava sıcaklığı sıfır derece civarında ölçüldü. Kentteki soğuk havanın etkisini birkaç gün daha sürdüreceği açıklandı.

DOĞU’DA KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli yağış beklendiğini, bu nedenle yaşanabilecek sel, su baskını, lokal dolu yağışı ve yıldırım gibi olaylara karşı ilgililerle vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini bildirdi.

Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine göre Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş), Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Tokat, Gümüşhane, Bayburt, Artvin ve Sivas ile sabah ilk saatlerde Konya, Niğde, Karaman ve Ankara'nın güney kesimleri, gece geç saatlerde Edirne ve Kırklareli çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Erzurum, Ardahan ve Kars çevrelerinde kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı batı kesimlerde hissedilir derecede (5 ila 7 derece) artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar ülke genelinde kuzey ve kuzeybatı, akşam saatlerinden sonra Marmara'nın batısında batı ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette esecek.

Marmara bölgesi parçalı ve az bulutlu, zamanla Trakya kesimi çok bulutlu, gece geç saatlerde Kırklareli ve Edirne çevreleri kısa süreli ve yerel sağanak yağışlı geçecek. Bursa parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde puslu 16, İstanbul parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde yer yer sisli 15, Kırklareli parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinden itibaren çok bulutlu, gece geç saatlerde kısa süreli ve yerel sağanak yağışlı 18, Sakarya parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde puslu 16 derece olacak.

Ege bölgesi parçalı ve az bulutlu geçecek, Afyonkarahisar parçalı bulutlu 15, Aydın parçalı ve az bulutlu 24, İzmir parçalı ve az bulutlu 22, Kütahya parçalı ve az bulutlu 16 derece olacak.

İç Anadolu Bölgesi parçalı güney ve doğu kesimleri çok bulutlu, Sivas ile sabah ilk saatlerde Konya, Niğde, Karaman ve Ankara'nın güney kesimleri kısa süreli ve yerel sağanak yağışlı geçecek. Ankara genellikle parçalı bulutlu, sabah saatlerinde il geneli çok bulutlu ve güney kesimleri hafif yağmurlu 14, Eskişehir parçalı bulutlu 13, Kayseri parçalı ve çok bulutlu 12, Konya parçalı ve çok bulutlu, sabah ilk saatlerde kısa süreli ve yerel sağanak yağışlı 13, Yozgat parçalı bulutlu 10 derece olacak.

Batı Karadeniz bölgesi Parçalı ve az bulutlu geçecek. Bartın parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde yer yer sisli 15, Bolu parçalı bulutlu 12, Kastamonu parçalı bulutlu 13, Zonguldak parçalı ve az bulutlu 13 derece olacak.

Orta ve Doğu Karadeniz Parçalı ve çok bulutlu, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Tokat, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Çorum parçalı bulutlu 11 derece, Samsun parçalı ve çok bulutlu 13 derece, Tokat parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı 10, Trabzon parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı 10 derece olacak.

Doğu Anadolu Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Erzurum, Ardahan ve Kars çevrelerinde kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bingöl parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğleden sonra kısa süreli ve yerel olaark kuvvetli olması bekleniyor Bingöl’de hava sıcaklığı (19 derece). Erzurum parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğleden sonra kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor (10 derece). Malatya, parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (20 derece). Van, parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (17 derece).

Güneydoğu Anadolu parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Diyarbakır ve Adıyaman çevrelerinde kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Diyarbakır parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor (21 derece). Gaziantep parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (20 derece). Kilis parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (21 derece). Şanlıurfa parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (23 derece).

YAĞIŞ HAFİK İLÇESİ’NDE DE ETKİLİ OLDU

Sivas’ta kent merkezinde görülen kar yağışı 37 kilometre uzaklıktaki Hafik İlçesi’nde de etkili şekilde görüldü. Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı nedeni ile ilçe genelinde her yer beyaz örtüyle kaplandı. Kar kalınlığının yer yer 5 santimetreyi geçtiği ilçe merkezinde vatandaşlar kendi imkanları ile kar temizliği yapmaya çalıştı. Yıldızeli, Zara ve İmranlı İlçeleri’nde de yağış etkisini gösterdi.

ERCİYES DAĞI’NA KAR YAĞDI

KAYSERİ’de hava sıcaklığı dün gece 3 dereceye düşerken, kar yağışı görülen Erciyes Dağı’nda 1 derece olarak ölçüldü.

Meteroloji uzmanları bölgeyi etkileyen yağışlı havanın salı gününe kadar süreceğini, gündüz en yüksek sıcaklığın kent merkezinde 10, gece ise 3 derece dolayında olmasının beklendiğini bildirdi. Hava sıcaklığındaki ani düşüş nedeniyle 3 bin 916 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nın 2 bin 200 metre yüksekliğindeki tesislerin yer aldığı Tekir Yaylası’na kar yağdı. Zirveden, Tekir Yaylası’na kadar olan bölgede yağan kar, zeminde tutmadı.

DHA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4298670/7-mayista-kar-yagdi