İkinci Kez Evlenene Devletten 12 Ay Maaş İmkanı

İkinci Kez Evlenene Devletten 12 Ay Maaş İmkanı

Bir çok vatandaşın bilmediği fakat hala yürürlükte olan uygulama sayesinde ikinci kez evlenen bayanlara  12 maaş imkanı! Anne ya da babasından dolayı yetim maaşı alan kız çocukları ilk defa evlendiklerinde 24 maaş tutarında evlilik parası veriliyor.

Bu ödeme bir defaya mahsus yapılıyor. Evlendikten sonra boşanan ve yetim aylığı almaya devam eden bayanlara yönelik bir başka uygulamaysa şu şekilde, ilgili vatandaşın ikinci kez evlenmesi durumunda 12 aylık maaş peşin olarak ödeniyor. Bu ödeme bir defaya mahsus yapılıyor. Sosyal güvenlik sisteminin az bilinen fakat oldukça beğenilen uygulamalarından birisi de dullara yönelik evlilik yardımı, anne ve babasından dolayı yetim maaşı almaya hak kazanan kadınlar , evlendikleri takdirde ilk kez evlendiklerinde aldıkları 24 maaş tutarındaki peşin ödemeye benzer bir uygulamadan faydalanabiliyor.

Bu uygulama sayesinde kız çocukları alacakları yetim maaşının 12 aylık kısmını peşin olarak alabiliyor.Bahsi geçen ödenekten faydalanmak isteyen yetim kadınların başvuruda bulunmaları gerekiyor. Yine dul kadın evlendiği eşinden dolayı sağlık yardımı alamıyorsa belirli bir süre sağlık hizmetinden faydalanabiliyor.

Emekli Sandığı Kanunu'nun 90'ıncı maddesinde konu şu şekilde yer alıyor "Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının 12 aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir" .

KPSS haberleri, ekonomi haberleri, gündem haberleri ve daha fazlasından anında haberdar olmak için KPSScafe.com.tr'nin mobil uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Kpsscafe.com.tr | Ankara

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4297871/ikinci-kez-evlenene-devletten-12-ay-maas-imkani