'Binlerce Suriyeliyi Avustralya'da görmek istiyoruz'

MELBOURNE (AA) - Yeşiller Partisi Lideri Richard Di Natale, hayatlarını kurtarmak için ülkelerinden kaçan Suriyelileri Avustralya'da görmek istediklerini bildirdi.

Melbourne'de sivil toplum kuruluşlarınca, ülkeye kabul edilecek Suriye için sığınmacılarla ilgili "Sayıları artırın hayatları kurtarın" sloganıyla gösteri düzenlendi.

Yeşiller Partisi Lideri Di Natale gösteride yaptığı konuşmada, ülkeye 12 bin sığınmacı alınmasından, ilk adım olarak memnuniyet duyduklarını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

Natale, "Daha iyi bir hayat için değil hayatlarını kurtarmak için ülkelerinden kaçan binlerce Suriyeliyi burada görmek istiyoruz" dedi.  

- "Sığınmacı politikamız ayrımcılık yapmamalı"

AA'ya da konuşan Natele, bazı hükümet üyeleri ve iktidar partisi milletvekilerince gündeme getirilen "ülkeye alınacak sığınmacıların Hristiyan, Dürzi ve Ezidi gibi azınlıklardan oluşması" önerisini eleştirdi.

Sığınmacı alımında BM kriterlerine uyulması gerektiğine dikkati çeken Natale, şunları kaydetti:

"Sığınmacı politikamızın kişilerin ırkı veya diniyle tanımlanması konusunda çok endişeliyiz. Sığınmacı politikamız ayrımcılık yapmamalı. Benim merak ettiğim, hükümet Avustralya'daki bir korkuyu mu harekete geçirmek istiyor, bu da Müslümanlardan korkmaktan ibaret. Bu çok çok tehlikelidir. Bu yüzden dinleri, kültürleri ve ırkları ne olursa olsun, insanların ihtiyaçlarına dayanan bir mülteci politikamız olmalıdır."

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4297774/binlerce-suriyeliyi-avustralyada-gormek-istiyoruz