Şaka değil gerçek! Lüks araba fiyatına altın çanta satılıyor

Bursa'da, tarihi Kapalıçarşı'da bir kuyumcu vitrininde sergilenen, 22 ayar altından üretilen çantanın değeri 120 bin lira olarak belirlendi.

Telkari sanatının kullanıldığı, zümrüt taşlarla süslü, tamamen el işçiliği özel bir tasarıma sahip olan 820 gram ağırlığındaki altın çanta, en çok Arap turistlerden ilgi görüyor. Mağazanın yöneticisi Emre Korkmaz, iş yerini hizmete yeni açtıkları için vitrinde "görsel şov" amacıyla böyle bir ürün yaptırdıklarını söyledi. Korkmaz, altın çantanın işçiliğine dikkati çekerek, "Tamamen el işçiliğidir, özel bir maldır, özel bir tasarımdır. Üzerinde telkari işçiliği vardır. Zümrüt taşlarla süslenmiştir. 820 gram geliyor ve 22 ayar altından çalışılmıştır. Çok özel bir parçadır. Zaten Türkiye'de bir tek bizde var şu an. O yüzden de çok yoğun bir ilgi, dikkat çekiyor. Herkes tarafından beğeniliyor" ifadesini kullandı.

Çantaya yoğun talep aldıklarını vurgulayan Korkmaz, işçiliği fazla olduğundan fiyatının da yüksek tutulduğunu anlattı. Korkmaz, şöyle konuştu: "Bir otomobil fiyatı ya da 2+1 daire fiyatı olarak düşünebilirsiniz. 120 bin lira civarına geliyor. Tabii altın fiyatlarının birazcık yüksek olmasının da etkisi var burada. Ağırlığına göre baktığınız zaman rakam biraz daha üst seviyelerde çıkıyor ama tabii el emeği olduğu için tamamen, işçilik giriyor işin içine. Bu da rakamda 40 bin liraya kadar daha yüksek bedel çıkarttırıyor yani altın değerinin üzerinde. O yüzden 120 bin liradan aşağıya şu an için bizi kurtarmıyor açıkçası. Çantayı vitrinde herkes, bu ürünle ilgili sorular soruyor. Kimisi hayalini kuruyor, kimisi 'Ben buna bu parayı vermem, ev ya da araba alırım' diyor ama çanta hakkında pazarlık yaptığımız müşterilerimiz de oldu. Kimler diye sorarsanız; ağırlık Araplardan yana. Son yıllarda ülkemize çok fazla gelmeye başladılar ama Bursa halkı da bu çantaya çok duyarlı gözle bakıyor. Onlar da bunun hakkında bilgi, rakam alıyor hatta onlarla da birkaç kez diyaloğa girdik. Çantayla alakalı birkaç gün içinde netleşecek olan bir durum da var." Arapların altın çantayla çok ilgilendiğini ve ciddi anlamda pazarlık yaptığını dile getiren Korkmaz, son bir haftada iki Arap turistle kişiyle görüşmelerinin olduğunu sözlerine ekledi.

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4297507/saka-degil-gercek-luks-araba-fiyatina-altin-canta-satiliyor