23 Ocak 2017 Bakanlar Kurulu Toplantısı Sonrası KHK Açıklaması

Numan Kurtulmuş: "Biliyorsunuz bugün 4 KHK yayımlandı. Bunların teferruhatını biliyorsunuz. Bu kararnamelerle ilgili önemli bulduğumuz bir kaç hususun altını çizmek isterim.  Bunlardan birisi OHAL işlemlerini inceleme komisyonunun kurulmuş olmasıdır! Yani ; OHAL kararları çerçevesinde işten atılanlar, uzaklaştırılanlar, açığa alınanlar, kapatılan dernekler , vakıflar bunlarla ilgili tüm kararlarla ilgili bir itiraz merci, bir kurum olarak 7 kişilik bir komisyonun kurulması kararlaştırılmış, bu komisyonun iki yıl süresince çalışması öngörülmüştür. Eğer gerekirse bakanlar kurulu birer yıl süreyle bu çalışma takvimini uzatabilecektir. Eğer bu süreçte yapılan bir eksiklik varsa onların giderilmesi, hatalar kararlar alınmışsa bunların düzeltilmesine imkan tanıyan bir iç hukuk sürecidir. Bu sürecin objektif ve başarılı şekilde yürütülmesi için çok önemlidir.

Yine KHK'larla birlikte gözaltı sürecinin 30 günden 7 güne indirilmiş olmasıdır.Bu da önemlidir.Ayrıca o süre içerisinde FETÖ ile bağlı olanların ciddi bir şekilde takibi ile ilgili getirilen bu karar, ilk beş gün içerisinde avukatla görüşme yasağı kaldırıldı. Bu KHK'larla birlikte 367 kişi ihraç edilmiştir. Aynı kararname kapsamında 124 kişi göreve iade edilmiştir.

Bu KHK'larla birlikte getirdiğimiz önemli hususlardan birisi de gazilerimizin tümünün arasındaki farkların kaldırılarak tüm gazilerimizin yararlanacağı hakların ortaya konmasıdır. Yaklaşık 19 bin kişi terörle mücadele sırasında uzvunu kaybetmiş, fonksiyon kaybına uğramış kişiler 1404 lira ile 2150 lira arasında gazilik maaşı alacaklardır.  Gaziler arasındaki farklar ortadan kaldırılmıştır. 4 KHK'da çok sayıda karar alındı. Bunları biliyorsunuz hayırlı uğurlu olsun. Böylece OHAL'in daha düzgün işletilmesi ve idari bakımdan kararlar alınması bakımdan bu kararnameler önemlidir." dedi

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4297336/23-ocak-2017-bakanlar-kurulu-toplantisi-sonrasi-khk-aciklamasi