Faturalarda %15 tasarruf sağlayan cihaz geliştirildi

Su tesisatı ve damlama sistemleri ustası Rıza Üzgün, 4 yıllık çalışmaları neticesinde, su ve elektrik faturalarında yüzde 15 oranında tasarruf sağlayacak cihaz geliştirdi. Üzgün'ün geliştirdiği cihaz suyu anında ısıtıyor. Doğalgaz kombisi ve şofbenlerin sıcak suyu ısıtmak için boşa harcadığı su ve elektrik tasarrufunu ortadan kaldırıyor. Bu cihaz sayesinde doğalgaz kombisi ve şofbenlerin sıcak suyu ısıtmak için harcadığı soğuk suyu sıfıra indiriyor. Üzgün'ün "Su Kurtaran" ismini verdiği su tasarruf cihazı evlerdeki çeşmelerin musluk girişlerine bağlanarak kullanılabilecek.

Geliştirdiği cihazını seri üretecek bir firma aradığını söyleyen Rıza Üzgün, "Geliştirdiğim cihaz yüzde 15 su ve elektrik tasarrufu sağlıyor. Kombi, şofben ve termosifon gibi cihazlarda sıcak su musluğa gelen kadar su ve elektrik israfı oluyor. Hemen musluğun başına bağlanan benim cihazımla su anında ısındığı için sarfiyat düşüyor. Kombi, şofben ve termosifon gibi cihazlardan sıcak su sağlamak için ilk açtığımızda boşa akan suyu önlemek için bu cihazı geliştirdim. Sıcak su sağlamak için her musluk açtığımızda 5-10 litre arasında suyu boşa akıtıyoruz. Bu boşa akan sular ülke genelini düşündüğümüzde büyük su kaybına sebep oluyor" dedi.

Seri üretime geçildiğinde cihazı iki yüz elli lira gibi bir fiyatla satabileceğini söyleyen Üzgün, "Bu cihazımı seri üretmek için ülkemizdeki büyük firmalarla görüşmek istiyorum. Cihazımın patentini alır almaz üretime geçilecek. Cihaz yüzde 15 oranında su ve elektrik tasarrufu sağlıyor. Cihazım tek başına su ısıtarak şofben görevi görüyor" şeklinde konuştu.

İHA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4297010/faturalarda-15-tasarruf-saglayan-cihaz-gelistirildi