Başbakan Az Önce Açıkladı! Milyonlarca Vatandaşa Müjdeli Haber! Sicil Affı Geliyor

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Esnaflarla buluştu. Başbakan, TESK ve TESKOMB üyeleriyle bir araya geldi ve toplantıda bir de konuşma yaptı.  

Binali Yıldırım: " Türkiye'de geçtiğimiz 14 yıllık icraatımızda, yaptığımız bütün düzenlemelerde insan vardı. İnsanın olmadığı yerde ne yaparsanız yapın, kıymeti yoktur. Bugün dünyada yaşananlara bakıldığında,  insanın ihmal edilmesinden kaynaklandığı görülüyor. Bugün bölgedeki karışıklıkların arkasında insanın görülmemesinden , insanların ihtiyaçlarının yöneticiler tarafından titizlikle görülüp değerlendirilmemesinden, yönetimle yönetilenler arasındaki bağların zayıflayıp yok olmasından kaynaklanıyor. Eğer yöneticilerine inanamazsanız, eğer güvenemezsiniz. O ülkedeki insanları mutlu edemezsiniz. O ülkede ne güven olur , ne istikrar, ne üretim , ne gelecek umudu olur. Biz bu milleti efendilik yapmaya değil, hizmetkarlık yapmaya geldik. 14 yıldır bunu yapıyoruz. Yolları böldük , hayatları birleştirdik. Yolları böldük milleti, doğu ile batı, kuzey ile güney biraraya geldi. Yolları böldük gönülleri birleştirdik. Havayolunu halkın yolu yaptık. Bu milletin hızlı tren özlemini gerçeğe dönüştürdük, sağlıkta, tarım, ekonomi, hayatın tüm alanlarında sosyal devlet bakın 2002 öncesi Türkiye vatandaşlarına yani engelli vatandaşlarına fırsat eşitsizliği oluşturan şartları dikkate alarak, verdiği destek sadece 3 milyar tl. Bu destek 45 milyara çıktı. 15 kat artıştan bahsediyoruz. Sosyal devlet bu demektir, vatandaşın sesine kulak vermek, sesini duyuramayanları bulup onlara destek olan devlet sosyal devlettir. Sosyal devlet vatandaşın rahat uyuması için uykusundan fedakarlık yapan yöneticilerin olduğu devlettir.

Türkiye'yi yönetme sorumluluğu taşıdığımız her anın hakkını vermenin gayreti içinde olduk. Türk esnafı, sanayi, çiftçi, ihracatcısının yolunu daima açık tuttuk. Önlerindeki engelleri kaldırma gayretinde olduk. Her zaman destek olduk, bundan sonra da birlikte olmaya devam edeceğiz. Bu  bilinçle hareket ettiğimiz için ekonominin çarkları döndü, ticaret kendi seyrinde emin şekilde ilerledi. 14 yıl boyunca esnaf ve sanatkarımızı doğrudan ilgilendiren bir çok yenilik yaptık. Burada anlatmak istesem çok uzun sürer. Bakın tüm esnaf camiasının konuştuğu bir şey var, emekli olur bir dükkan açarsam %15 prim ödüyordu, bunu kaldırdık mı? kaldırdık mı? sessiz sedasız çokta reklam yapmadık. Ama geçte olsa kaldırdık. Kredi kullanabilen, kooparatif sayısını 402 'den 894'e yükselttik, iki katına çıkardık. Kredi kullanan esnaf sanatkar sayısı 63 binden 430 bine çıktı. Kadın kooperatifleri projesi başlattık. Esnaf ve sanatkarlar destek sistemini harekete geçirdik. Şimdi 1 milyonun üzerinde esnafa 60 milyar lira kredi kullandırmışız. Eskiden bu rakam 2 milyar bile yoktu. Bunun yarı faizini devlet olarak biz karşılıyoruz. Esnafa 1 yıl ödemesiz 3 yıllık Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı bir destek veriyor, bunun için bir kaynağı var 2016 yılı için 15 Bin esnafımıza bu imkandan yararlanacak.

Ancak müracaata bakıyoruz 250 bine dayanmış. Tabi, ne yapmamız lazım, vatandaş şunu bilmez 'Ya kardeşim, ben 15 bin kişiye verecek, niye bu kadar müracaat ettiniz' demez. Herkes müracaat etmek ister. Bunun kullandırma şartları var onu sağlayan herkese vereceğiz. Yani 15 bin kişinin üzerine bu kaynak çıkacak, gerekirse başka taraflardan alacağız buraya aktaracağız ve burada vatandaşlarımızın esnafımızın mağdur olmaması için gereken neyse yapacağız. Bunun bir planlaması var, hepsi incelenecek, başka imkanlardan faydalanmıyorsa, tüm bunlar gözden geçirilecek, esnafımızın bu konudaki beklentisi gerçekleşmiş olacak.

Değerli kardeşlerim biliyorsunuz, genç girişimcilere , kadınlara, desteklerimiz var. Uygulaması devam ediyor. Sıfır faizli kredi uygulama kapsamında bugüne kadar az önce bahsettiğim program dahilinde 48 bin 355 esnafa 1.5 milyar tl dağıtmışız. Esnaf ve sanatkarların borçlarına ödeme kolaylığı getirdik. %50 Hazine destekli kredilerde, kooperatifler adına yapılan kesintileri de %9'dan %3'e indirdik. Maaliyeti azalttık. Terör olayları nedeniyle, iş yeri zarar gören esnaf ve sanatkarlarımızın banka borçlarını 1 yıl süreyle faizsiz olarak erteledik. Bu yılı kapsayacak şekilde 2016 'dan itibaren gerekli tedbirleri aldık.

Son dönemde iki yeni uygulamayı hayata geçiriyoruz, esnaf ve sanatkarlarımızın kredi faizleri yapılandırıldı, yapılandırmadan 24 binin üzerinde esnaf yararlandı. İkinci uygulama Sur'da terör olayları nedeniyle zarar gören esnafa 50 bin liralık sıfır faizli kredi veriliyor. Bu krediyi TESKOMB marifetiyle veriyoruz. Buradan onlara da teşekkür ediyoruz. Şimdi hem bankaların vereceği krediler, destekler, tüm bunların sağlıklı çalışması için ne lazım? esnafın sicilinin düzgün olması, o ya da bu nedenle sicili bozulmuş olan esnafa sicil affı getiriyoruz. Çek , Seneti dönen, sicili bozulmuş, kredi alamayanlar için bir kolaylık. Bu hafta sicil affı düzenlemesi mecliste görüşülecek, en kısa zamanda yürürlüğe girmiş olacak. Hayırlı olsun dedi.

Kpsscafe.com.tr | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4296822/basbakan-az-once-acikladi-milyonlarca-vatandasa-mujdeli-haber-sicil-affi-geliyor