Son Dakika: Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Flaş İdam Açıklaması!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumun ertesinde çıkan sonucu , YSK kararlarını ve idam cezası ile ilgili görüşlerini Vatan ve Milliyet gazetelerine anlattı.

YSK KARARLARI

YSK 'nın kararıyla ilgili kendisine yöneltilen soruya , "Yüksek Seçim Kurulu yasalara aykırı karar verdi. Yasa maddesi çok açık ve çok net. Bu kabul edilemez. Mutlaka düzeltilmesi lazım. Düzeltir mi, siyasi otoriteden alacağı talimata bağlı olarak değişir bu. Bendeki izlenim o. Nedeni de şu. Gazeteciler soruyorlar, verdiği yanıt ilginç YSK Başkanı'nın; "Öyle gerekiyordu" diyor. Ne demek öyle gerekiyordu? Gereken şeyi yasalar söylemiş, yasalara göre karar vermek zorundasınız. "Gerekiyordu" ifadesi, bir başka otoriteden talimat aldığı izlenimini dahi değil, gerçeğini ortaya çıkartıyor.Sonuç olarak itirazlar da YSK'ya geliyor, bunu biliyoruz ama gerçekleri kamuoyuyla paylaşmamız lazım. Hukukçu arkadaşlarımız tümü üzerinde değerlendirme yapıyorlar. Nereye ne kadar başvurulacak, bunun üzerinde çalışıyorlar şu anda. Bir hukuki karar verilmiş olacak, biz üzerinde olabildiğince durmaya çalışacağız." şeklinde yanıt veren Kılıçdaroğlu, mühürsüz pusulaların sonucu etkilediğini öne sürdü.

MÜHÜRSÜZ KULLANILAN OYLAR

Kemal Kılıçdaroğlu, "Mühürsüz pusula ve zarflar konusu daha çok Doğu ve Güneydoğu'da kullanılan oylarda söz konusu. Zaten orada sayım başladıktan sonra Ak Parti'nin şikayeti üzerine buraya yansıyor ve orada öyle bir karar çıkıyor. Bakıldığında sonuçları kesinlikle etkileyen bir boyutta."

İDAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 16 Nisan akşamı dile getirdiği İdam Referandumuyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "Biz evrensel hukukun gereğine inanırız ve onun yapılması gerektiğini düşünürüz. Türkiye Cumhuriyeti yeni maceralara falan sürüklenmemeli. İstiyorlarsa getirsinler, çoğunlukları var. Götürsünler referanduma. Yeni düşüncelere, arzulara belki ihtiyaçları vardır. Yapıyorlarsa götürsünler referanduma." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4296549/son-dakika-kemal-kilicdaroglundan-flas-idam-aciklamasi