Zonguldak'ta pazar yeri kardan değil, bakımsızlıktan çökmüş

Zonguldak’ta 2 kişinin ölümüne, 20 kişinin yaralanmasına neden olan pazar yerinin kardan değil, ihmalden çöktüğü ortaya çıktı. Terakki Mahallesinde 18 Ocak'ta çöken ve 2 kişinin ölümüne, 20 kişinin de yaralanmasına neden olan Soğuksu Pazaryeri ile ilgili bilirkişi raporunda...
Zonguldak’ta 2 kişinin ölümüne, 20 kişinin yaralanmasına neden olan pazar yerinin kardan değil, ihmalden çöktüğü ortaya çıktı.

Terakki Mahallesinde 18 Ocak'ta çöken ve 2 kişinin ölümüne, 20 kişinin de yaralanmasına neden olan Soğuksu Pazaryeri ile ilgili bilirkişi raporunda, facianın kar yağışından çok montaj hatası, bakımsızlık, çelik pim yerine basit çivi kullanımı ve gereksiz kaynak kullanımı gibi ihmallerden oluştuğu belirtildi.

Zonguldak Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında mimar, inşaat yüksek mühendisi ve makine mühendisi gibi meslek gruplarının bulunduğu bilirkişi heyetinin 40 sayfalık raporu, Cumhuriyet Savcılığı’na sunuldu.

Olay günü pazar yerinin çatısında 59 santim kar olduğu, ancak çökmenin asıl nedeninin yapıdaki bakımsızlık olduğu kaydedildi.

Bilirkişi raporuna göre uzay çatı sistemiyle inşa edilen 5 bin 654 metrekarelik alanın çökme nedeni olarak şunlar gösterildi: “Çekme çubuklarını bağlayan vidaların bir kısmının önceden kopmuş olması. Sistem, uzay kafes kiriş özelliğini kaybetmiştir. Montaj hatası, çelik pim yerine basit çivilerin kullanılması ve birleşimde kaynak kullanılması. Hatalı kullanım, kuvvetler dengesini bozacak şekilde ilave edilen proje hesap dışı bağlantıların yapılması(Tente ve branda kullanılması, ilave kolon dikilmesi). Bütün bu faktörler üst üste geldiğinde; kar ağırlığı, rüzgar etkisi, sistem mukavemetini zayıflatmış ve uzay çatı sisteminin çökmesine neden olmuştur."

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4295965/zonguldakta-pazar-yeri-kardan-degil-bakimsizliktan-cokmus