Fırat Kalkanının İkinci Perdesinin Başlayacağı Tarih Belli Oldu

Ulusal ve bölgesel güvenliği sağlamak adına Suriye'nin kuzey bölgesinde bulunan terör örgütü mensupları ile mücadele etmek ve bu bölgedeki istikrarsızlıkları gidermek için Fırat Kalkanı Operasyonu'nun ikinci ayağı başlıyor.

Uluslararası düşünce kuruluşlarının da gündemine gelen yeni harekat dünya kamuoyunda büyük yer buldu. Rusya merkezli Stratejik Kültür Vakfı adlı bir kuruluş bununla ilgili bir rapor yayımlandı. Yayımlanan rapor "Türkiye Eylül'de Büyük Askeri Operasyon Başlatacak" başlığı ile yayımlandı ve rapoda, 13-15 Eylül'de yapılması planlanan Astana Müzakereleri'nin bir sonraki ayağının hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib'e operasyon düzenleyeceği belirtildi.

Suriye'nin kuzey bölgesinde bulunan İdlip Bölgesine düzenlenecek operasyonun, Özgür Suriye Ordusu bileşenlerini İdlib'den çıkaran ve herhangi bir diyalog ihtimaline yanıt vermeyen El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir el Şam (HTS) örgütüne yönelik düzenleneceği ve İran ile Rusya'nın da bu operasyona destek vereceği öne sürüldü. Türk jetlerinin, İdlib'in kuzeyini bombalayacağı ve Türkiye'nin hava sahasını insansız hava araçlarına açacağına yer verilen rapor, bombardımanın ardından Türk askerinin de İdlib'e girerek burada çatışmasız bölge ihdas edeceğini de kaleme aldı.

Ankara ve Moskova'nın, İdlib'de çatışmasız bölge kurma kararını haziran ayında açıkladığının altını çizen Stratejik Kültük Vakfı, Türk askeri İdlib'in kuzey bölgesine ilerlerken, Rusya ve İran'ın da bölgenin güneyinde operasyon düzenleyeceğini aktardı. Rapora göre İranlı üst düzey isimlerin Türkiye ziyaretlerinde İdlib operasyonu ve PKK'nın Suriye kolu olan YPG'nin kontrolünde olan Afrin'in durumu masaya yatırıldı. Türkiye ile Rusya arasında S-400 hava savunma sistemi satış anlaşmasının imzalanması ve bu iki ülkenin girişimleriyle Suriye'nin diğer bölgelerindeki çatışmaların başarıyla durulması da İdlib operasyonunun gerçekleşme ihtimalini artıran diğer gelişmeler olarak sunuldu.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4295480/firat-kalkaninin-ikinci-perdesinin-baslayacagi-tarih-belli-oldu