KPSS’siz atama iddiası Meclis Gündeminde

Taraf‘ın, bir öğretmenin KPSS’ye girmeden, Milli Eğitim Bakanı tarafından atandığını ortaya çıkarması Meclis gündemine taşındı. CHP, KPSS’ye girerek atanmayı bekleyen öğretmenler açısından büyük yankı uyandıran söz konusu yerleştirme hakkında soru önergesi verdi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle verilen önergede, bakana “Böyle bir yetkin var mı” diye soruldu.

BAŞKA KİMLER ATANDI

Türk Eğitim-Sen, Balıkesir’de meslek lisesinde öğretmen olan F.A.’nın sınavsız atandığını tespit edince, konuyu mahkemeye taşıdı. Ankara 3. İdare Mahkemesi, yaptığı inceleme sonucunda, söz konusu atamanın sınavsız yapıldığını ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın “açıktan atama” yetkisiyle yerleştirildiğini belirledi. Mevzuata göre sınava girmeden öğretmen atanamayacağına hükmeden mahkeme, görevlendirmeyi iptal etti.

Buna ilişkin CHP Adalet Komisyonu üyesi ve milletvekili Turgut Dibek, Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede, Nabi Avcı’nın şu sorulara yanıt vermesi istendi: “Milli Eğitim Bakanı’nın açıktan öğretmen atama yetkisi var mıdır? Bu hangi mevzuata göre yapılmaktadır? Böyle bir yetki varsa 300 bin kişi atanmayı beklerken, atanamayan öğretmenlerinin psikolojileri bozulup intihar ederken, hangi gerekçe ile açıktan öğretmen atanmaktadır? Bugüne kadar kaç öğretmen KPSS’ye girmeden açıktan atanmıştır? Bunlar kimlerdir? Hangi okullara atanmışlardır?”

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4295342/kpsssiz-atama-iddiasi-meclis-gundeminde