Aday memurken başka kuruma geçilebilir mi? Muvafakat verilmezse ne yapılabilir?

şeyma barutçu Adlı üyemiz soruyor;
3- Aday memurken başka kuruma geçilebilir mi? Muvafakat verilmezse ne yapılabilir? Aday memurken başka kuruma naklen geçiş yapılamamaktadır. Zira 657 sayılı Kanun'un 54'üncü maddesinin ikinci fıkrasında, aday memurluk süresince, başka kuruma geçiş yapılamayacağı belirtilmiştir. Ancak, uygulamaya esas görüşler veren Devlet Personel Başkanlığı bu madde hakkında önemli bir mütalaa vermiştir. Başkanlık mütalaasında, "657 sayılı Kanun'un 54'üncü maddesinde geçen "nakil" ibaresinden memurun başka kurumlarda durumuna uygun bir kadroya sınava tâbi tutulmaksızın naklen atanmasının anlaşılması gerektiğinden, sınav sonucuna göre yapılan atamalar gereğince yapılması gereken nakiller 54'üncü maddesinde geçen 'nakil' anlamında değerlendirilmemektedir" denilmiştir. Sınav kazanların kurumlarınca muvafakat verilmezse dava yoluyla muvafakat alınabilmektedir.. HOCAM BU SİZİN FORMDAKİ AÇIKLAMA.. BİR DE GENEL OLARAK http://www.kariyersahibi.com/makale/31/Memur SİTESİNDE ADAY MEMURUN MUVAFAKAT ALAMAYACAGI YAZIYOR.. NET BIR BILGI ALABILIR MIYIM LUTFEN..BENIM ICIN COK ONEMLI.. İLGİNİZE TESEKKUR EDERIM. KOLAY GELSIN...

hakan_alp Adlı Yetkilimizin Cevabı;
Aday memurun muvaffakat alamadığı doğrudur.Bunun için asaletin tasdik olması gerekir ki tayin talep edebilesiniz.
Muvaffakat verilmezse ilk olarak idari yola başvurabilirsiniz.Muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır.Ancak şu da var ki GİH sınıfında çalışıyorsanız ve çalışacağınız kurumda da sınıfınız GİH ise idari mahkeme bunu reddebiliyor.
2.bir yol ise örneğin 2010 sınavıyla atandınız 2012 sınavına tekrar girip iyi bir puan almanız durumunda istifa eder 6 ay bekler ve gelecek merkezi atamalarda tercih yapabilirsiniz.Büyük ölçüde mahkemeye kalmadan (kurumun insiyatifi de önemlidir) asil memur olmanız durumunda muvaffakat alırsınız.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4295246/aday-memurken-baska-kuruma-gecilebilir-mi-muvafakat-verilmezse-ne-yapilabilir