Mesleki Eğitimde Ahilik Modeli...

 

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, mesleki eğitim konusunda ahilik benzeri manevi bir boyuta ihtiyaç olduğunu bildirdi.

 

 

 

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Akdeniz Üniversitesi ALTSO Meslek Yüksekokulu işbirliğinde organize...

 

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, mesleki eğitim konusunda ahilik benzeri manevi bir boyuta ihtiyaç olduğunu bildirdi.

 

 

 

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Akdeniz Üniversitesi ALTSO Meslek Yüksekokulu işbirliğinde organize edilen, ''Türkiye'deki Mesleki Eğitimin Dünü Bugünü ve Dünyadaki Durumu'' konulu konferans, ALTSO Konferans Salonunda düzenlendi.

 

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, konferansta yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin istihdam ve ekonomik büyümeye katkı sağlamayı amaçladığını kaydetti. Günay, bilgi toplumunda mesleki bilgi ve yetkinliğin, akademik beceri ve yetkinlikler kadar önemli olduğunu vurguladı.

 

Meslek yüksekokullarının iş dünyasının beklentilerini karşılamadığı yönünde eleştiriler olduğuna değinen Günay, iş dünyasının taleplerine tatmin edici düzeyde cevap verebilen, sürdürülebilir bir mesleki eğitim sisteminin kurulamadığını söyledi. Prof. Dr. Günay, ''Mesleki eğitim konusunda ahilik benzeri manevi bir boyuta ihtiyaç var'' dedi.

 

Mesleki ve teknik yükseköğretimin yeniden düzenlenmesi konusunun 2008 yılının ortalarında YÖK bünyesinde ele alındığını anlatan Günay, bu konuda 2011 yılında bazı yasal değişiklikler de yapıldığını bildirdi.

 

Kişinin mesleğini iyi yapmasının çok önemli olduğunu söyleyen Günay, ''Mesleğin değerini yüceltmemiz gerekiyor. Türkiye hızla büyüyor, gelişiyor. Bu büyümeye paralel olarak içeriği de iyi doldurmamız gerekiyor. Hepimizin geleceğe sahip çıkması lazım'' diye konuştu.

 

Konferansın sonunda Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Prof. Dr. Durmuş Günay'a plaket verdi.

 

AA

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4294928/mesleki-egitimde-ahilik-modeli