2017 KPSS Eğitim Bilimleri Sınav Yorumları ( Sınav Soruları, Cevapları ve Yorumları)

2017 KPSS Eğitim Bilimleri Sınav Yorumları ( Sınav Soruları, Cevapları ve Yorumları)

2017 KPSS Heyecanı sabah saatlerinde başlamıştı. Genel Kültür- Genel Yetenek oturumunun sonrasında bugün saat 14.30 'da başlayan Eğitim Bilimleri oturumu da sona erdi. ÖSYM'nin sınava dair soruları ve cevap anahtarlarını gün içerisinde yayımlamasını bekliyoruz.

Sabah saatlerinde gerçekleşen GY-GK ile ilgili adayların büyük bir çoğunluğu Türkçe testinden şikayet ederken, Eğitim Bilimleri oturumuna giren adaylar genel itibariyle sınavın zor olduğunu savunuyor. Sınav hakkındaki yorumlarınızı sayfanın altında bulunan yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.  Sınav sizce kolay mıydı? , Zor muydu? Sınavda dikkatinizi çeken sorular nelerdi?

21 Mayıs KPSS Genel Yetenek, Genel Kültür Soruları , Cevapları ( Sınav Kolay Mıydı?, Zor Muydu?)

21 Mayıs 2017 KPSS Genel Kültür, Genel Yetenek oturumu sona erdi. Sınava giren adaylardan ilk edindiğimiz bilgilere göre sınav ne kolay ne zordu, bazı adaylar sınavın zorluğundan yakınırken, bazı adaylarsa sınavın oldukça kolay geçtiğini belirtti, bu yüzden sınavla ilgili çok zordu ya da kolaydı demek biraz zor.

15 DAKİKA KURALI BU SINAVDA DA UYGULANDI

2017 KPSS Genel Yetenek, Genel Kültür oturumu sabah saat 10.00'da başladı ve 130 dakika kadar sürdü. Adaylar sınav salonlarına 09.45'den sonra alınmadı.

SINAV SİZCE KOLAY MIYDI, ZOR MUYDU?

Bilindiği üzere ÖSYM'nin 09.45 uygulaması YGS'de de oldukça dikkat çekmiş ve bir çok aday ilgili uygulamadan şikayetçi olmuş, olay KDK'ya kadar intikal etmişti. Fakat ÖSYM , kuraldan vazgeçmedi ve tüm sınavlarda 15 dakika kuralının uygulanacağı sinyalini vermişti.  Konumuza dönecek olursak sınava giren adaylar, 2017 KPSS Genel Yetenek, Genel Kültür içerisinde yer alan en zor soruları ve akıllarında kalan cevapları sayfanın altında bulunan yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirler. Sınav sizce kolay mıydı? , Zor muydu? sınavla ilgili herhangi bir usulsüzlük ya da yanlış uygulamaya rastladınız mı?

----

ADAYLARDAN ELDE EDİLEN SORULAR;

KAHRAMAN KAZAN

2017 KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavında adaylara 15 Temmuz hain darbe girişiminde , darbe girişimine direnişiyle kahramanlığıyla ön plana çıkan Ankara'nın ilçesi Kahraman Kazan soruldu.

2017 KPSS Genel Yetenek, Genel Kültür heyecanı az önce sona erdi. Sınav saat 10.00'da başladı ve 130 dakika sürdü. Sınava giren adaylar sınavda 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sonrasında meclis tarafından kahramanlık unvanına layık görülen ilçe sorusunun sorulduğunu söylediler. Bilindiği gibi 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin önlenmesinde en büyük paylardan birisi de Kahraman Kazan halkına aitti. Bu yüzden ilgili sorunun cevabı Kahramankazan olacaktı.

Sınavda aklınızda kalan sorular ve cevapları bizlerle sayfanın altında bulunan yorum kısmı vasıtasıyla paylaşabilirsiniz.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI SORUSU

21 Mayıs 2017 KPSS'de sorulan sorular adaylardan gelmeye devam ediyor. Sabah gerçekleşen Genel Yetenek, Genel Kültür sınavında Kıbrıs Barış Harekatı da soruldu. Kıbrıs Barış Harekatında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Kimdi? sorusunun cevabı Bülent Ecevit.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI

Kıbrıs Barış Harekâtı, 20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta başlattığı ve 14 Ağustos'ta Türk Birlikleri'nin başkent Lefkoşa'ya girmesiyle sonuçlanan askeri harekât.

ATATÜRK'ÜN İMZASI SORUSU

Atatürk'ün İmzasını Değiştirmesinin Nedeni Nedir? Sorusu KPSS'de Soruldu!  

2017 KPSS GY-GK oturumu sabah saat 10.00'da başlamıştı. Az önce sınav sona erdi. Sınavdan çıkan adaylardan bazıları sınavın genel  itibariyle kolay olduğunu, bazı adaylarsa sınavda çok zorlandıklarını dile getirdi. Sınavda yer alan bazı soruları da kendilerine sorduk. ÖSYM muhtemelen tüm soruları ve cevap anahtarını gün içerisinde yayımlayacaktır.  

Sınavda dikkat çeken ve adayların akıllarında kalan sorular arasında yer alan 'Atatürk'ün imzasının değiştirme sebebi nedir?' sorusunun yanıtı 'Soyadı Kanunu'dur. Gazi Mustafa Kamal , Soyadı Kanunundan sonra Atatürk ismini almış, ve imzalarında K. Atatürk'ü kullanmıştır. Türk harflarinin kabulünden , Soyadı kanununa kadar Gazi Mustafa Kemal imzasını kullanmıştır.

MİMAR SİNAN'IN USTALIK ESERİ SORUSU

KPSS'de Mimar Sinan'ın Ustalık Eseri Sorusu Soruldu!

Kamu Personeli Seçme Sınavı Genel Yetenek, Genel Kültür oturumu sona erdi. Sınava giren adaylardan sınavla ilgili yorumları derlemeyi sürdürüyoruz.  Adaylara sorulan sorulardan birisi de Mimar Sinan'ın 'Ustalık Eseri' olarak nitelendirilen Camii olmuştu. Mimar Sinan'ın 'Ustalık Eserim' olarak tanımladığı eser Selimiye Camisi'dir.

Mimar Sinan'ın "ustalık eseri" Selimiye Camisi, serhat boyunda yıllara meydan okumaya devam ediyor.

 
UNESCO'nun 2011'de ilk kez bir camiyi kültürel eser listesine almasıyla dünya çapındaki ünü daha da artan Selimiye Camisi, barındırdığı özellikleri ve ihtişamlı yapısıyla dikkati çekiyor. Türk-İslam sanatının zirvesi, Mimar Sinan'ın "Ustalık eserim" dediği Selimiye Camisi, bünyesinde birçok ilki barındırıyor.
 
Mimarlık biliminin çözmekte güçlük çektiği 8 sütuna dayalı kasnak tekniğiyle tek kubbe şeklindeki cami, bir kalem şeklinde semaya uzanan ve Delhi'deki Kutb-Minar'dan sonra en yüksek minare özelliğini taşıyan 85 metrelik minareleri, hünkar mahfili, mermer kaplı minberi, çinileriyle ziyaretçilerini büyülüyor.
 
Selimiye Camisi, aydınlatmasının sağlandığı çoklu pencere sistemiyle de bir çok camiden mimari anlamda ayrılıyor.

2017 KPSS'de 'Haşhaşi' Sorusu Soruldu!

21 Mayıs 2017 KPSS Genel Kültür, Genel Yetenek oturumundaki sorulan sorulardan birisi de , suikastleriyle dünya tarihine geçen Haşhaşilerin Lideri kimdir? sorusu yer aldı.

Haşhaşinler veya Haşhaşin Tarikatı 1090 yılının Eylül ayında İsmaili din adamı Hasan Sabbah tarafından kurulmuş bir dini tarikat ve siyasi bir örgüttür. Tarikat 11.yy'da İsmaililik mezhebi esaslarına dayanan Fatımiler devleti içindeki dinsel bir hizipleşme sonucu ortaya çıkmıştır.

Bu hizipleşme sonucu ortaya çıkan iki koldan biri olan Nizarilik kolunun temsilcisi olan Haşhaşin Tarikatı önce İran sonra da Suriye'ye yayılmıştır. Kuşatılması ve ele geçirilmesi güç kaleler temelinde örgütlenmiş olan Haşhaşin Tarikatı önemli kişilere yönelik suikastlere dayanan etkili bir askeri strateji geliştirerek Orta Çağ İslam dünyasında çok önemli ve farklı bir güç olarak ortaya çıkmıştır. Haşhaşin Tarikatı ideolojik açıdan dönemin Sünni siyasi ve dini çevrelerini düşman olarak görmüşlerdir. Özel olarak da Abbasi Halifeliği ve onun koruyucusu olan Büyük Selçuklu Devleti esas düşmanları olmuşlardır. Bununla birlikte Haşhaşinlerin Haçlıları ve Moğolları hedef alan bazı saldırıları da olmuştur.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4294070/2017-kpss-egitim-bilimleri-sinav-yorumlari-sinav-sorulari-cevaplari-ve-yorumlari