MEB'den Meslek Öğretmenlerine Yeni Uygulama...

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, mesleki eğitim veren okul ve kurumlarda görev yapan 15 bin yönetici ve öğretmene yönelik girişimcilik ve liderlik eğitimi vermeyi amaçladıklarını bildirdi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı...

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, mesleki eğitim veren okul ve kurumlarda görev yapan 15 bin yönetici ve öğretmene yönelik girişimcilik ve liderlik eğitimi vermeyi amaçladıklarını bildirdi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında görevli yönetici ve meslek dersleri öğretmenlerine yönelik olarak verilecek "Öğretmenlik, Girişimcilik ve Liderlik Eğitimleri İşbirliği Protokolü" imzalandı. MEB'de düzenlenen imza törenine, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ömer Açıkgöz katıldı.

 

Bakan Avcı, yaptığı konuşmada, girişimcilik kavramının hala iş dünyası, piyasa, istihdam, risk alma, teşebbüste bulunma gibi doğrudan ekonomiye dönük çağrışımlar yaptığını, ancak artık girişimciliğin, liderlik kavramıyla yeniden tanımlandığını söyledi. Girişimcilik ruhunun, günümüzün bilgi toplumunda yeni anlamlar yüklenerek, kazanılması ve geliştirilmesi gereken bir beceriyi ve kültürü ifade etmeye başladığını vurgulayan Avcı, şöyle konuştu:

 

"Toplumsal kültürümüzün yeni ve farklı şeyler söylemeyi, hayal kurmayı, merak ve araştırma duygusunu, risk ve sorumluluk almayı, cesaret ve özgüveni teşvik ettiğini, çocuklarımızı yüreklendirdiğini söylemek biraz zor görünüyor. Dünyada giderek önemini arttıran temel beceri, bireysel yeteneğe dayalı girişimcilik ve insanın araştırıcı üretkenlik yeteneğidir. Son 10 yılda eğitim sistemimizde gerçekleştirilen değişimin temel amacı, araştırıcı, yenilikçi, özgür düşünen, hayal eden ve girişimcilik ruhuna sahip bireyler yetiştirmektir. Bakanlığımızın Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK arasında yürütülecek protokol kapsamında 3 yıl içerisinde Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın mesleki eğitim veren okul ve kurumlarda görev yapan 15 bin yönetici ve öğretmene yönelik olarak 56'şar saatlik eğitim ve öğretim vermeyi amaçlıyoruz. Bu eğitim ve öğretimlerin öğretmenlere yönelik olanları "Öğretmenlik ve Girişimcilik', yöneticilere yönelik olanlar ise "Liderlik ve Girişimcilik' şeklinde adlandırılmıştır.

"28 ŞUBAT SÜRECİNİN EN BÜYÜK ETKİSİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİME OLDU"

 

Bakan Ergün de, mesleki eğitimin, Türkiye'nin en önemli konularından biri olduğunu belirterek, en değerli yatırımın, insana yapılan yatırım olduğuna dikkat çekti. Eğitim politikalarıyla ekonomi politikalarında bir uyum oluşturmanın büyük önem taşıdığını söyleyen Ergün, şunları ekledi:

 

"Özellikle mesleki eğitime önem verip sanayinin ve geleceğin ihtiyaçlarına uygun elemanları da yetiştirmeliyiz. Sanayicilerimizden sık sık istedikleri nitelikte eleman bulamadıkları şikayetlerini dinliyoruz. İşsizlik oranının yüzde 9'lar seviyesinde olduğu bir ülkede, işverenlerin eleman bulamıyor olması, eğitim sistemimizle ilgili önemli bir açığa işaret etmektedir. Türkiye'de bazı süreçler tartışılıyor, mesela 28 Şubat sürecinin siyasete, ekonomiye olan etkileri üzerinde tartışılıyor. Bu sürecin belki de en büyük etkisi mesleki ve teknik eğitime olmuştur. Zaten gelişmiş ülkelere göre zayıf durumda olan meslek liseleri, o süreçte çok daha geri plana itilmiştir. Son 10 yılda meslek liselerini yeniden güçlendirmek adına önemli adımlar attık. Özellikle katsayı sorununun aşılmış olması, çocuklarımızın ve velilerin yeniden meslek liselerine ilgi göstermesini sağladı. Bundan sonraki süreçte artık mesleki ve teknik eğitim veren okullarımızı daha da geliştirmeye odaklanmamız gerekiyor. Bugün imzalayacağımız protokol, işe öncelikle eğiticileri eğiterek başlama ihtiyacının bir sonucudur."

 

ANKA

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4294013/mebden-meslek-ogretmenlerine-yeni-uygulama