Kalkınma Bakanı Elvandan Güçlü Türkiye Açıklaması

Kalkınma Bakanı açıklamasında, şunları kaydetti:

" Milli iradenin tam tecelli etmesi için yeni bir sisteme, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ihtiyaç var. Bu ülke artık istikrarsızlık istemiyor. Bu ülke, kalıcı bir istikrar istiyor. Koalisyon tartışmaları, huzursuzluk istemiyor, uzlaşı istiyor. Artık muktedir olmayan hükümetler istemiyor. Ekonomi gelişirken, Türkiye büyürken, 2023, 2035 hedeflerimizin gerçekleşmesi için, yerinde ve zamanında karar verip, uygulamak için halkın yöneticilere verdiği yürütme yetkisinin önündeki engellerin kaldırılması için bu sistem elzem hale gelmiştir.

TBMM, bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Şimdi söz milletimizdir. Milletimiz, Akdeniz, Mersin ne derse o olacak. Demokrasinin tam anlamıyla, bütün kurumlarıyla işlemesi işte bu sayede mümkün olacak. "

Yanlış belediye uygulamaları

" Denize dökülen derelerin önüne sen bina yaparsan, önünü kapatırsan ne olacak? Sel, taşkın olacak. Maalesef geçmiş dönemlerde belediyeler sorumsuzca böyle uygulamalar yapmışlar. Bunların her birine hesap sorulmalı. Kim hata yapmışsa, suç işlemişse bunun karşılığını görmeli. 5 canımız gitti, kolay mı? Bunun müsebbibi kim? DSİ Genel Müdürlüğümüz bu derelere yönelik kapsamlı bir çalışma yaptı. DSİ, 2017 yılında bu derelerin ıslahına hazır. Bunun kamulaştırma boyutu var, kamulaştırmayla ilgili olarak da Büyükşehir Belediyesi sınırlarında olduğu için DSİ'nin görev alanına girmiyor.

Kamulaştırma işleminin yerel yönetimlerce karşılanması gerekiyorsa, bu yapılırsa DSİ Genel Müdürlüğümüz de bu dereleri ıslah edecek. Ancak Büyükşehir Belediyesi, bunu çok maliyetli olduğu için karşılayamayacağını bize ifade etti. Bu çerçevede bunu nasıl çözeriz diye düşünüyoruz. İnşallah çözüm üreteceğiz. " ifadelerinde bulundu...

kpsscafe.com.tr | KONYA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4293996/kalkinma-bakani-elvandan-guclu-turkiye-aciklamasi