Çipli Kimlik Yaygınlaşıyor!

Kırıkkale'deki pilot uygulaması akabindeki sonuçlar olumlu olarak belirlendi. Bunun üzerine 10 ilde daha çipli kimlik uygulamasının yapılmasına karar verildi. 

Günümüzdeki nüfus cüzdanları yani kimliklerin yerini alacak olan çipli kimlik kartlarının Kırıkkale'de denemesi yapılmıştı. Pilot uygulama sonrası uygulanacak diğer şehirler de belli oldu.

Çipli kimlik kartlarının müracatları Rize, Artvin ve Trabzon'da alınmaya başlandı. Bunun yanında Erzincan, Erzurum, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova'da da öipli kimlikler uygulanmaya başlanacak! 

Yeni Çipli Kimlik için Nasıl Başvurulur?

Vatandaşlar çipli kimlik kartı alabilmek için, il müdürlüklerine başvuru yapacak. İl müdürlüklerinde yığılma olmaması için randevu sistemi ile bürolara gidilecek. Son 6 ay içinde çekilmiş olan vesiklaık fotoğraf, kimlik, sürücü belgesi, basın kartı, pasaporttan herhangi biri ile başvuru yapılacak.

Çipli kimlik kartlarının sonradan değiştirme bedeli 15TL, kaybolma durumunda ise 30 TL ödenecek.

Vatandaşların çipli kimlik kartı için, parmak izleri, fotoğraf taraması gibi işlemleri yapılacak ve sonrasında 6 haneli bir şifre verilecek. Bu şifre ile banka kartları gibi işlemler yapılacak.

Başvurular arkasından değerlendirmeler yapılacak ve vatandaşa PTT kargo ile kimliği teslim edilecek.

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4293410/cipli-kimlik-yayginlasiyor