Genel Sağlık Sigortası (GSS) Çöktü Haberleriyle İlgili Açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) bazı basın yayın organlarında Genel Sağlık Sigortası primlerini ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden faydalanamayan ve acil servislere gittikleri için yoğunluğa yol açan vatandaşlar olduğuna yönelik haberlerin gerçekleri yansıtmadığını, bu iddiaların tamamiyle mesnetsiz olduğunu öne sürdü.

SGK'dan yapılan açıklamada lise öğrencilerine 20 yaşına, üniversite öğrencilerine 25 yaşına kadar ücretsiz sağlık hzimeti verildiği hatırlatılırken, "Sistem kendi içinde tutarlı ve sürdürülebilir olarak planlanmıştır. Genel Sağlık Sigortası'nda tekli prim sistemine geçilerek, kolay, anlaşılır ve yürütülebilir bir sistem kurulmuştur. Buna göre, herhangi bir şekilde çalışma hayatının dışında kalan vatandaşlarımız ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler ayda sadece 61 lira ödeyerek sağlık hizmeti alabilmektedirler. Bu miktarı ödeme gücü olmayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetleri ise ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Ayrıca, 18 yaşına kadar tüm çocuklarımıza, lise öğrencisi çocuklarımıza 20 yaşına kadar, üniversite öğrencisi çocuklarımıza 25 yaşına kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir.Genel Sağlık Sigortası ile tüm vatandaşlarımız hak ettikleri sağlık hizmetini yerinde ve zamanında almaktadırlar. Vatandaşlarımızın sağlık güvenceleri konusunda herhangi bir mağduriyet veya sistemin işleyişine ilişkin herhangi bir zafiyet söz konusu değildir. Tüm vatandaşlarımızı, Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanmaya, primlerini düzenli olarak ödemeye, ödeme gücü olmayan vatandaşlarımızı da devlet tarafından sağlanan ücretsiz sağlık güvencesinden yararlanabilmek için gelir testine başvurmaya davet ediyoruz." denildi.

GSS İLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? SORUNUN YANITINI SAYFANIN ALTINDAKİ YORUM KISMI VASITASIYLA BİZLERLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4293380/genel-saglik-sigortasi-gss-coktu-haberleriyle-ilgili-aciklama