Stajyer Öğretmenler Ders Ücretlerini İstiyor

Ağrı'dan Milli Eğitim Bakanlığı'na her zamankilerden farklı bir talep geldi. Üniversite bünyesindeki stajyer öğretmenler MEB'den ders ücretlerini istediler.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan öğrenciler, Stajyer Öğretmenlik yaptıkları ders saatlerine dair Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ders ücreti talep etti. Stajyer öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan Rehber Öğretmenlerle birlikte derslere giriyor.

Ağrı stajyer öğretmenleri tarafından Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ilk defa yapılan başvuruda MEB, Yükseköğretim Kurulu'ndan görüş alınmasına karar verdi. Stajyer öğretmenlerin bu ilk defa gerçekeleşen talebi doğrultusunda YÖK'e danışıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, YÖK’e sorduğu soruda Stajyer Öğretmenlik çalışmalarına katılan Stajyer Öğretmenlere Ücret ödenip ödenmeyeceği ve bu uygulamanın staj kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda danıştı. Kısa süre içerisinde YÖK, gelen soruya cevap verdi. Verilen cevapta Stajyer Öğretmenlerin staj görmedikleri öğrencilerin derslerinde bulanan 1 dönem teorik 1 dönem uygulama olarak sayılacağını söyledi.

YÖK, bu dersin zorunlu olduğunu uygulama yapılacak dönemde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda rehber öğretmenlerin eşliğinde sürdüreceğini de söyledi. YÖK, mevzuat çerçevesinde öğretmenlik uygulaması dersi boyunca mesleki becerilerin geliştirilmesi için okullardaki Stajyer öğretmenlik uygulaması çalışmalarına katılan öğretmen adaylarına ücret ödenmesi şartının oluşmadığına karar verdi.

Yükseköğretim Kurulu'nun kararı ile birlikte Ağrı'da stajyer öğretmenlik yapan öğrencilerin ders ücreti talebi geri çevrildi.

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4293361/stajyer-ogretmenler-ders-ucretlerini-istiyor