Bakandan TBMM'de Yaz Saati Uygulaması Açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde, Bakan Berat Albayrak, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Komisyonda yaz saati uygulamasıyla ilgili eleştirilere yönelik olarak Berat Albayrak, "Batılı ülkelerde de benzer uygulamalar söz konusu. Son rakamlara baktığımızda Almanya, Belçika, İspanya, İngiltere'de saat 08.20 ila 08.30'dan önce hava aydınlanmıyor. Vatandaşlarımızdan bu uygulamaya gelen geri bildirimlerin yüzde 80'i olumlu yönde." değerlendirmesini yaptı.

Bbu uygulamaya ilişkin daha önce birçok kez açıklama yaptıklarını dile getiren Bakan Albayrak, yaz saati uygulamasının sürekliliğinin tasarruf bakımından getirilerini şu şekilde aktardı:

"Bu uygulama ile 540 milyon ila 800 milyon liralık bir tasarruf sağladık. Bu, işin ekonomik boyutu. Sosyal boyutu, etkisel boyutu var bu işin. En önemli eleştirinin geldiği, çocuklarımızla ilgili husustu ve okulların saatleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığımızla konuştuk, batı illerindeki okulların başlama saatini bir saat kaydırdık."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4293292/bakandan-tbmmde-yaz-saati-uygulamasi-aciklamasi