Adıma Açılmış Dava veya Soruşturma Var mı?

Adalet Bakanlığı’nın yeni projesi olan UYAP yani diğer ismi ile Ulusa Yargı Ağı Projesi hayata geçti. Bu proje sayesinde ister vatandaş ister avukat isterseniz de dava açan yada davalı olan olun farketmiyor sorgulama yapabiliyorsunuz. Uyap vatandaş portalı türkiye genelinde tüm adli ve idari mahkemeler ile icra dairelerinde vatandaşların elektronik ortamda takip etmek üzere Adalet Bakanlığı tarafından sunulan hizmettir.
Vatandaşların elektronik ortamda yargıya daha hızlı erişmeleri, yargı hizmetlerinden kolay şekilde yararlanmaları için Vatandaş Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Vatandaşların internet üzerinden e-Devlet şifresi, e-imza, mobil imza ve e-devlet üzerinden dört seçenekle UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak; türkiye genelindeki tüm davalarına ait bilgileri takip edebilmektedirler. 
Vatandaş portalı sayesinde açacakları dava için ödeyecekleri harç bedellerini hesaplayabilmektedirler. Yargı birimlerinin telefon ve fax numaralarına ulaşabilmektedirler. Yargıtay ve Danıştay’da bulunan dosyalarının ne durumda olduğunu sorgulayabilmektedirler. e-imza ya da mobil imzası olmayan vatandaşlar ise, uyap vatandaş portalı üzerinden sadece e-Devlet şifresi kullanarak uyap kapsamında adli v e idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyaları ile dosyada oluşan işlemlerin safahat bilgilerini (dava konusunu, dosyanın durumu, taraflarını, davanın aşamasını, duruşma gününü, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediğini,…gibi)görebilmektedirler. Ancak kişisel veri güvenliği nedeniyle evrakların içeriği görüntülenmemektedir. (katipler.net)

UYAP VATANDAŞ PORTALI İÇİN TIKLAYIN.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4293001/adima-acilmis-dava-veya-sorusturma-var-mi