Yemek Kartıyla İlgili Hükümetten Son Dakika Açıklaması!

Yemek Kartıyla İlgili Hükümetten Son Dakika Açıklaması!

Bir süredir 'Yemek kartlarıyla alışveriş tamamiyle kalkıyor, yasaklanacak' şeklinde haberlere konu olan yemek kartları ve alışveriş konusuyla ilgili bakan Tüfenkçi'den yeni açıklama.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, yemek kartlarıyla ilgili mevcut sistemde Gelir Kanunu doğrultusunda marketlkerde yemek çeklerinin kullanılmasının yasak olduğunu fakat fiiliyatta bunun uygulandığını, bu konuda bir düzenleme yapılmadığını, yemek kartı veren firmalarla, esnaf arasındaki komisyon oranları ile iskonto oranlarıyla ilgili düzenleme yapılacağını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi,"Mevcut sistemde Gelir Kanununa göre marketlerde yemek çeklerinin kullanılması zaten şu anda yasak. Ama fiiliyatta uygulanıyor. Yine uygulanabilir. Biz bu konuda yeni bir düzenleme getirmeyeceğiz, yemek kartı veren firmalarla, esnaf arasındaki komisyon oranları ile iskonto oranlarıyla ilgili düzenleme yapacağız. Özellikle esnafımızın kaliteli yemek vermesi, fiyatların makul seviyede tutulması, yemek kartı firmalarının komisyon ile iskonto oranlarının netleşmesini istiyoruz.

Esnaf hangi kalitede yemek hizmeti sunacaksa, belirtmesi gerekiyor. 10 liralık, 16 liralık yemek var. Bunu hangi kalitede sunuyorsa, orada şartlarını belirtmesi gerekiyor. Yemek kartı firmaları, esnaf mağdur olduğunu ifade ediyor, vatandaş da kaliteli yemek yemediğini söylüyor, onun için zaten marketler gibi alternatif alanlara yöneliyor." dedi.  Bakan Tüfenkçi konunun taraflarca tartışılması için kamuoyuna açıldığını hatırlatarak, 15 gün sonra düzenlemeyle ilgili tam metnin çıkacağını söyledi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4291923/yemek-kartiyla-ilgili-hukumetten-son-dakika-aciklamasi