Bakan Özhaseki Terör Yandaşı Olan Belediyeler Hakkında Açıklama Yapı ( Görevden Alınabilecekler )

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki katıldığı bir TV programında gündemi değerlendirdi ve terör yandaşı olan belediyeler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.  

Bakan Özhaseki'nin açıklamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının resmi internet sitesinde bir duyuru şeklinde yayımlandı. Yayımlanan duyuru " Hiç Bir Kaptan Gemisini Delen Yolcuya İzin Vermez " başlığı ile paylaşıldı.

Bakan Özhaseki'nin açıklamalarının detayları şöyle;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, A Haber’in canlı yayın konuğu oldu. Belediye kaynaklarını terör örgütüne aktaran ya da bu örgüte yardım eden belediyelere ilişkin sert konuşan Özhaseki, “Hiçbir gemi kaptanı gemisini delen bir yolcuya izin vermez. Efendim, bu adam bilet parasını verdi, kamerasında kalabilir, istediğiniz zaman da delebilir; hayır, delemez onu, onun yapacağı şeyler de sınırlıdır. Bu adamlar sanki gemiyi delecek oradaki art niyetli yolcu gibiler, o yüzden de kanun bunlara sert işlemeli” dedi.

Türkiye’de toplam bin 397 belediye olduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki, HDP’li belediyeleri örnek göstererek, şunları söyledi:

“Şimdi terör örgütü belli, terör örgütünün para kaynakları belli, insan kaynakları belli... Belediyeler de adeta bir lojistik üs gibi çalışıyorlar orada. Belediyeler aslında mevzuat itibariyle yüzde 30’dan fazla personele pay ayıramazlar, fakat taşeronluk sistemiyle yüzlerce işçi alıyorlar. Taşeron firmalarda çalışacak insanların hepsini de kendileri belirliyorlar. Dağ kadrosundan olmasına özen gösteriyorlar veyahut da dağda birisinin ölmesine özen gösteriyorlar, onun yakınlarını almaya çalışıyorlar. Bir bedel ödedin mi diye soruyorlar zaten. Sonra da bunlara çok yüksek ücretler veriyorlar, bu ücretlerin bir kısmını da ellerinden alıyorlar, o aldıkları parayı da dağa gönderiyorlar. Şimdi böyle çalışan bir çark var orada. Yatırım bütçelerine bakıyorum ben oradaki belediyelerin, bu kastettiğim 100 belediyenin, yüzde 0.000 olan var, yüzde 0.1 olan var, en fazla yüzde 7 civarında yatırım bütçeleri var, yatırım da yapmıyorlar. O zaman devletten parayı alacaklar, militanlara aktaracaklar ve onlar da dağa doğru gidecek; böyle bir sürecin devam ettirilmesi mümkün değil.”

GÖREVDEN ALINABİLİRLER

Bu belediyelere karşı iki farklı önlem alınabileceğini belirten Bakan Özhaseki, “

İki şey yapılabilir. Bir; kendi kendine öz yönetim ilan eden, teröre destek vermesi noktasında çok aleni-aşikar devam eden insanlar görevden alınırlar.

İki; görevini yapmayanlar var. Çukur kazmıyor, terör örgütüne aleni, gözükür de bir şey yapmıyor, hizmet ediyor-etmiyor, ama bazı yerlere hizmet götürmekte ihmalkar davranıyor. Yani falan belde şu partili ben oraya su götürmem diyor. O zaman buna karşı yapılacak da işlem var.” dedi.

Bir kesimin “demokrasiyi askıya alıyorsunuz” söylemlerine ise Bakan Özkaseki, “Tamam, vatandaş onları seçti de, hiçbir vatandaş belediye başkanı gitsin de hırsızlık yapsın diye seçmiyor. Hırsızlık yaptığı zaman belediye başkanı kanunen görevden alınıyor mu? Alınıyor tabii ki. Vatandaş ne diye oy veriyor? Hizmet et diye oy veriyor. Suyumu akıt, otobüsümü çalıştır, yollarımı yap. Belediye mevzuatı belli, belediye başkanı zaten bu kanunlar muvacehesinde seçiliyor ve ne yapacağı da belli, bunları yapmıyor, kanun dışına çıkıyor, hırsızlık yapıyor, uğursuzluk yapıyor veya teröre destek veriyor. O zaman ne yapacaksınız? Halkın iradesi böyle tecelli etti, başkanın biz bundan sonra hırsızlık yapmasına göz yumalım. Halk istediğine göre başkan da yapabilir. Halk istediğine göre terör örgütüne de başkan destek verebilir; böyle bir şey söyleyebilir miyiz? Asla söyleyemeyiz, onun da bir cezası var, terör bir insanlık suçudur, görevden alınması lazım. Bu noktada doğrusu iki tane kanun maddesi var önümüzdeki günlerde gelecek. Tabii ki Meclis’te şekillenecek” açıklamasını yaptı.

Bakan'ın Açıklamalarının Devamı İçin Tıklayınız. 

Kpsscafe.com.tr / ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4291471/bakan-ozhaseki-teror-yandasi-olan-belediyeler-hakkinda-aciklama-yapi-gorevden-alinabilecekler