Mimarlar Odası'ndan Gökçek'e suç duyurusu

ANKARA (AA) - Mimarlar Odası Ankara Şubesince Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yaptığı yazılı açıklamada, Gökçek'in "Ankara'yı yönetemez hale geldiğini" iddia etti.

Candan, Gökçek'in "halkı galeyana getirerek, meslek odaları yöneticilerini, bilirkişileri, kararı veren yargıyı hedef haline getirdiğini" savunarak, şunları kaydetti:

"İstediğimiz çok açık, mahkeme kararlarını parçacıl değil bütünlüklü uygulama, kaçak saray, Ankapark, Ankara Bulvarı'nı aynı anda kapatmak. Gökçek her zamanki gibi burada da ayrım yapıyor. Saraya kıyak, halka eziyet. 22 yıldır Ankara'yı yönetemediği bir kez daha ortaya çıktı, onu saklamaya iki kez ana plan yaptı AOÇ'de, ikisi de iptal edildi. Meclis, AOÇ'de plan yapma yetkisini artık Melih Gökçek'ten almalıdır."

Açıklamada, Mimarlar Odası Ankara Şubesince, Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bilgisi de yer aldı.

Gökçek'in sözleri

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek dün düzenlediği basın toplantısında, "Buradan Mimarlar Odası ve diğer odalara sesleniyorum, sizde cesaretin 'C'si varsa, o gün kapanan yerlere gelir, halkın tepkisini siz cevaplarsınız" ifadesini kullanmıştı.

Bilirkişiler hakkında suç duyurusu hazırladıklarını, bu kişilerin hukuka ve kanuna aykırı yorum yaparak, insanların zararına yol açtığını öne süren Gökçek,"Bu yolları kapattıktan sonra burası yeniden bir mahkeme kararı alınıp da açılmazsa vatandaş, zararı nedeniyle bilirkişiler ve Mimarlar Odası hakkında maddi tazminat için ayrı ayrı dava açabilir" demişti.

Muhabir: Sarp Özer

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4291359/mimarlar-odasindan-gokceke-suc-duyurusu