Yaşlıyı, çiftçiyi, işçiyi ve memuru ilgilendiren haber!

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ne sunulan 74 maddelik torba yasa teklifi, işçiyi, memuru, çiftçiyi, memuru yakından ilgilendiriyor. 71 Maddelik kanun teklifinin detaylarını haberimizde okuyucularımızla paylaşıyoruz.

TBMM'ne sunulan kanun teklifinde yaşlılara ve emeklilere ödenen maaşların alt limit sınırı 1000 TL olacak.

İşsizlik maaşı alabilmek için gereken 120 gün şartının hazırlanan torba yasada kaldırılması teklif ediliyor. Böylece 12 bin 500 kişilik işsiz gruba da işsizlik maaşı alabilme imkanı doğdu.

Yaşlı vatandaşlardan işsiz vatandaşlara, kiracının zam oranlarından tasarruf yapmak isteyen vatandaşlara kadar toplumun birçok kesimini yakından ilgilendiren Torba Yasa, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. 71 maddelik torba yasada ölüm, maluliyet ve yaşlılık aylıklarında alt limit sınırının 1000 TL çıkarılması, işsizlik ödeneğinin kolaylaştırılmasının yanı sıra reel sektörün elini rahatlatacak birçok önemli teklif maddesi yer alıyor. Kanun tasarısında yaşlılık ve ölüm aylığı alan emeklilerle hak sahiplerine ödenecek aylıklar için 1.000 liralık alt sınır konuldu. İşsizlik ödeneğinden yararlanma şartları arasında bulunan ‘Çalıştığı iş yerinde son 120 gün kesintisiz prim ödenmesi' şartı ‘hizmet akdine tabi olma' şeklinde esnetildi. Torba yasa teklifinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'na iç ve dış piyasada farklı kira sertifikası türlerinden ihraç olanağı sağlanıyor. Belediyelerin yatırımının artması için yardım ödeneği konulacak.

KPSS Cafe olarak 71 maddelik kanun teklifinin detaylarını aşağıdaki şekilde özetlendirerek okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.

VATANDAŞA KONUT YARDIM MİKTARI ARTTIRILACAK

Vatandaşın konut edinmek için birikim yapması halinde devletin sağlayacağı katkı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılacak.

POLİSLERİN VE YENİ POLİS OLANLAR POL-SAN ÜYESİ OLACAK

Emniyet Genel Müdürlüğü mensuplarına sosyal ve ekonomik yardımlar için kurulan Polis Bakım ve Yardım Sandığına tüm memurların ortak olması sağlanacak.

LİSANSLI DEPOCULARA VERGİ İSTİNASI

Lisanslı depoculuk kapsamındaki ürün senetlerinin satışındaki kazançlar 31 Aralık 2018'e kadar gelir ve kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

MEMURLARA AİLE YARDIMI 

Çalışma Ekonomisi mezunları da meslek memurluğu sınavına başvurabilecek, yurt dışı teşkilatında sürekli görevle atanan memurlara verilen aile yardımı Türk uyruklu olanlara da ödenecek.

BAZI İÇEÇEKLERDEN ÖTV KALDIRILACAK

Şalgam, çeşnili ve aromalı sütler ile bebek ve devam sütü sayılan içecekler ÖTV'ye tabi tutulmayacak.

ER VE ERBAŞLARIN AİLESİNE SAĞLIK SİGORTASI

Er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı olmayan eş, çocuk ile anne-babaları da kapsama alınacak.

İMALATÇILARIN İNŞAAT HARCAMALARINDA KDV İADESİ

İmalat sanayii yatırımları üzerindeki KDV'den kaynaklı finansman yükünün ortadan kaldırılması için bu yıl içindeki inşaat harcamalarından kaynaklı KDV'nin iadesine yönelik uygulama 2019'da da sürecek. Süre Cumhurbaşkanı tarafından 5 yıla kadar uzatılabilecek.

BİRLİK PAYININ KALDIRILMASI

Üreticinin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarının satışından ve üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedeli üzerinden alınan birlik payı kaldırılacak.

ÜNİVERSİTELERDE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

İstanbul Bilim Üniversitesi'nin ismi Demiroğlu Bilim Üniversitesi olarak değiştirildi. Türk Kardiyoloji Vakfı ismi ise Prof. Dr. Cemi Demiroğlu Türk Kardiyoloji Vakfı oldu. Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin adı da bölge ülkelerinin niteliksel insan kaynağı için cazibe haline getirilmesi için Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirildi.

12 BİN YENİ İŞSİZ MAAŞ ALACAK

Bu yıl en düşük 805 lira, en yüksek 1.623 lira olarak ödenen işsizlik maaşını almak için gerekli 120 gün kesintisiz prim ödenmesi şartı, hizmet akdine tabi olma şartına dönüştürülürken, bu sayede 12 bin 500 kişi daha işsizlik maaşına kavuşacak.

KİRADA ÜFE DEĞİL TÜFE ESAS OLACAK

Kira artışlarında üretici fiyat endeksinin (ÜFE) değil, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) artış oranı olarak belirlenmesi teklif ediliyor. Bunun, hakkaniyete daha uygun olduğu görüşü dile getiriliyor.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA - Özel Haber

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4291217/yasliyi-ciftciyi-isciyi-ve-memuru-ilgilendiren-haber