Soruşturma Tamamlandı: TSK'da 5 Bin Asker Belirlendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan ve büyük kararlılıkla yürütülen soruşturma kapsamında, kontörlü-ankesörlü telefonların HTS (telefon trafiği) dökümleri çıkarıldı.

Yapılan çalışma ile söz konusu telefon trafiğine takılan askerler tespit edildi. Soruşturmada öncelikle bu askerlerin kontörlü telefondan birden fazla kez aranıp aranmadığına bakıldı. Ardından da aynı telefondan başka askerlerin de ardışık olarak aranıp aranmadığı mercek altına alındı.

50 BİN ASKER İNCELEME ALTINA ALINDI

Bu şekilde birçok kez ankesörlü telefonlardan irtibat kurulan ve ardışık olarak arandığı belirlenen askerler de şüpheli olarak soruşturma dosyasına alınarak incelendi. Savcılık kaynaklarından edinilen son dakika bilgilerine göre, soruşturmada 50 bin asker üzerinde inceleme yapıldı. Ancak yapılan analiz sonucu FETÖ şüphesi ağırlık kazanan asker sayısının yaklaşık 5 bin civarında olduğu belirlendi. Savcılık, şüpheli askerlerin isimlerini, bağlı bulundukları kuvvetlere göre listeleyerek Genelkurmay Başkanlığı’na bildirdi.

EN ÇOK O KOMUTANLIKTA

Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen listelere göre en fazla şüpheli, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çalışan askerler bulunuyor. Buna göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki şüpheli sayısının 3 bin civarında olduğu belirtilirken, bu sayının Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 1000, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda da 1000 civarında olduğuna yer verildi.

İTİRAF GELMİŞTİ

Ankesörlü telefon görüşmesi olduğu için deşifre olduğunu düşünerek teslim olan Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler’in koruma müdür yardımcısı Burak Akın ifadesinde şöyle demişti: “Benden sorumlu şahsın değişmesiyle kodlu kaydettiğim numarayı siliyordum. Kodlu kaydetme derken şahsın GSM numarasının son iki rakamını ayrı ayrı 10’a tamamlıyordum. Bu hafta yapılacak ‘halı saha maçı iptal veya bu hafta sinemaya gitmiyoruz’ dediği zaman görüşmenin iptal olduğunu anlıyordum. Benimle ilgilenen şahıslar sabit hatlı kontörlü/paralı telefonlar üzerinden beni ararlardı.”

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Askeri bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4290766/sorusturma-tamamlandi-tskda-5-bin-asker-belirlendi