Taşerona Kadro Düzenlemesi Ne Zaman Meclise Gelecek?

Taşerona Kadro Düzenlemesi Ne Zaman Meclise Gelecek?

900 bin işçiyi yakından ilgilendiren taşeron kadro düzenlemesinin ne zaman meclise geleceği netleşiyor. TBMM bu haftaya yoğun geçirecek. Meclis genel kurulunda bu hafta 2018 Merkezi bütçesi görüşülecek.

Görüşmelerin sonlanmasıyla birlikte de taşeron işçileri, kamudaki sözleşmeli personeli 4/C , mevsimlik işçileri yakından ilgilendiren düzenleme meclise gelecek.

MECLİSTEN GEÇTİKTEN SONRA RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANACAK

Meclisteki görüşmelerin yıl sonu olmadan tamamlanması ve söz konusu düzenlemenin yine 2017 yılı sona ermeden Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kamuda görev yapan 450 bin taşeron işçiyle, belediyeler ve il özel idarelerdeki 450 bin taşeronun istihdamını ön gören düzenleme içerisinde, 4/c'li sözleşmeli personelin statüsünün 4/B'ye geçirilmesi, mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin uzatılması gibi yenilikler de bulunuyor.

YAZILI VE SÖZLÜ SINAV ŞARTI

Taşeron işçilerin kamuda istihdamı için yazılı ve sözlü sınav söz konusu olacak. Hali hazırdaki yönetmelik gereğince sürekli işçi kadrosuna geçirilecek taşeron işçiler kurumlarında sözlü ve yazılı sınava girecekler. Çalışma Bakanı bu sınavların elemeye yönelik sınavlar olmadığını , sınavların oldukça basit gerçekleşeceğini, çalışanların mesleklerine yönelik sınavlar olacağını söyledi.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Yine taşeron işçilerin sürekli işçi statüsüne geçmesi için güvenlik soruşturması sürecini de başarıyla tamamlaması gerekiyor. Güvenlik soruşturmasından geçemeyen işçilerin de kadroya alınması söz konusu olmayacak.

KİTLERDEKİ TAŞERON İŞÇİLER

KİT'ler hakkında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek  , bugün yaptığı açıklamada KİT'lerdeki taşeron işçilerin kadrolu olmasının 'doğru olmayacağını' söyledi. Şimşek'in bu açıklamaları burada görev yapan kişilerin istihdam edilmeyeceği yönünde yorumlara neden oldu. Düzenlemenin meclise gelmesiyle birlikte tüm detaylar ortaya çıkacak.

DAHA FAZLASINI YAKINDAN TAKİP ETMEK İÇİN MOBİL UYGULAMAYI İNDİRİN

Taşeron kadro meselesiyle ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmek için aşağıdaki mobil bağlantı linklerine tıklayarak uygulamamızı cep telefonunuza ücretsiz indirebilirsiniz.

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> tıklayın

KPSSCAFE ios uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> tıklayın

- KPSS Cafe, Kamu bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4289421/taserona-kadro-duzenlemesi-ne-zaman-meclise-gelecek