Hücresel Tedavi Ürünleri Kalite Standartları Kursu ile tedaviler daha iyi olur

Hücresel Tedavi Ürünleri Kalite Standartları Kursu tedaviler daha iyi olur. Hücresel Tedavi Ürünleri Kalite Standartları Kursu her sene daha fazla tedavi ediyor ve tamamen tedavi ediliyor.

ANTALYA (AA) - Antalya'da, "Güncel İyi Üretim Uygulamalarında Hücresel Tedavi Ürünleri Kalite Standartları Kursu" düzenleneceği bildirildi. Türkiye Bilimler Akademisinden (TÜBA) yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya'daki bir otelde 9-12 Nisan'da 6. Ulusal Lenfoma-Myeloma Kongresi kapsamında gerçekleştirilecek kursa katılım için yurtiçi ve dışından başvuranlar arasından seçilen 40 bilim insanına TÜBA ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından destek veriliyor. TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, açıklamada, Kök Hücre Grubu'nun çalışmalarına değindi.  "Kök hücre çalışmaları dünyada ve Türkiye'de yeni, gelişen alanlardan biri" ifadesini kullanan Acar, şunları kaydetti:  "TÜBA Kök Hücre Çalışma Grubu da bu konuda politika önerileri ve yeniliklerin tanıtılmasına ilişkin faaliyetler gerçekleştiriyor. Önceki yıl düzenlediğimiz çalıştay ve ardından yayımlanan rapor ile geçen yıl gerçekleştirilen Kök Hücre Kursu, paydaşlarımızdan büyük ilgi gördü. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye ve yurt dışından 40 genç bilim insanına TÜBA ve TİKA desteğiyle katılım imkanı sağlıyoruz. Bu yıl 15 Türk bilim insanı yanında 13 ülkeden 25 bilim insanına da katılım desteği sağladık. Kursun yeni bilgilerin paylaşılması yanında ulusal ve uluslararası düzeyde iş birliğinin ve hücresel tedavi standartlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz."  - "Kök hücre araştırmalarının ve yeni buluşların önü açılacak"  TÜBA Asli Üyesi ve Kök Hücre Çalışma Grubu Eş Yürütücüsü Prof. Dr. Bülent Zülfikar ise Türkiye'de 47 erişkin, 22 pediatrik kök hücre nakil merkezi bulunduğunu bildirdi.  Merkez sayısının artışı yanında söz konusu tedavinin uygulandığı, bu yöntemle şifa bulan hasta sayısının da arttığını vurgulayan Zülfikar, "Bu durum bu alana başta uzman doktor olmak üzere, hemşire, laboratuvar teknisyeni ve veri giriş elemanı olmak üzere yeni eleman katılmasını hızlandırmaktadır. Bunların iyi yetişmesi, ülkemizdeki hastaların hematopoetik kök hücre nakli ile tedavilerinin yanı sıra nakil dışındaki kök hücre araştırmalarının ve yeni buluşların da önünü açacaktır" değerlendirmesinde bulundu. TÜBA Kök Hücre Çalışma Grubu Üyesi ve Kurs Başkanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı ise verilecek eğitimin hücresel tedavi ürünlerinde gereksinim duyulan kalite limitlerinin belirlenmesine öncülük edeceğini kaydetti.   

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4288997/hucresel-tedavi-urunleri-kalite-standartlari-kursu-ile-tedaviler-daha-iyi-olur