7. Uluslararası Bilgi Yarışması Duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda 7. uluslararası Arapça bilgi yarışmasının yapıldığı belirtildi.  

Duyuru Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde yayımlandı. Yayımlanan duyuru " “7. Uluslar Arası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları” Ankara’da Yapıldı başlığı ile paylaşıldı. 

Duyuruya göre;

Anadolu imam hatip lisesi, uluslararası Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip ortaokullarından 25 bin civarında öğrencinin katıldığı Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının Türkiye finalleri, 29-30-31 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirildi.

Genel Müdürlüğümüzün, 26 ülkede resmî dil olarak kabul edilen ve dünyada yaklaşık 450 milyon insanın konuştuğu Arapçayı daha nitelikli öğretebilmek için “Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri” kapsamında, Akademi Lisan ve İlmî Araştırmalar Derneği danışmanlığında yürütülen yarışmalar; Türkiye genelindeki 10 yarışma bölgesinde, 10 dalda finale kalan 68 okulun katılımıyla gerçekleştirildi. İl ve bölge elemelerine yaklaşık 25 bin öğrencinin katıldığı yarışmalarda öğrenciler, Anadolu imam hatip liselerinde Arapça bilgi, şiir okuma, metin canlandırma, hat/kaligrafi; imam hatip ortaokullarında Arapça şiir, hikâye canlandırma ve çocuk şarkıları; uluslararası kategoride şiir okuma ve metin canlandırma; Arapça hazırlık sınıfı olan proje AİHL’lerde ise bu yıl ilk defa Arapça münazara alanlarında ter döktüler.

Yarışmalara 81 ilden 938 Anadolu imam hatip lisesi, 917 imam hatip ortaokulu, 4 uluslararası imam hatip lisesi ile 14 proje Anadolu imam hatip lisesinden il ve bölge elemelerini geçerek, finallere katılmaya hak kazanan 400 öğrenci katılırken, hat-kaligrafi kategorisinde ise 103 eser, ilk 3 arasına girebilmek için yarıştı.

Detaylar için tıklayınız.

Kpsscafe.com.tr / ANKARA

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4288001/7-uluslararasi-bilgi-yarismasi-duyurusu