Korona Virüsü Tekstilcisine Yaradı!

Örneğin yeni bir gelişme; “seyahat yasakları ve uçuşların askıya alınması” nedeniyle, Çin firmalarının katılamadığı Singapur Havacılık Fuarı iptal edildi. Dünyadaki vizon üretiminin yüzde 40’ını karşılayan Danimarka’daki 1500 üretici, Çin’li alıcıların katılamaması nedeniyle, 2 milyon kürk için yapılması planlanan açık arttırma ertelendi.

Dünya çapında seyahat verilerini toplayan OAG firması, bilet satışlarının düşmesi nedeniyle Çin’e ve Çin içinde en az 25 bin uçuşu iptal etti.

Gıdadan araca, sinema biletinden başka ürünlere, birçok kalemde Çin’li müşterisi olan küresel şirketler de corona virüsünden etkilenmiş durumda.

Tayland ve Asya’daki birçok turizm bölgesi, Çin’in grup tatillerini iptal etmesi nedeniyle yüzde 30 gelir kaybına uğradı. Yabancı işadamları da yurtdışı seyahatlerini iptal ediyor.

Denizli’ye Yeni İhracat Fırsatları doğdu

Hal böyle olunca, Çin menşeili ürün satınalması yapan özellikle arap, israil ve avrupalı firmalar, sezonsal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Türk firmalarına yönelmeye başladılar. Denizli’deki Arap, İsrail ve Avrupalı satınalma uzmanları, üreticileri gezmeye başladılar.

Denizli’de Havlu üreticileri 2020 için yeni sipariş almıyor

Denizli’de havlu dokuma yapan şirketler, arap ülkeleri başta olmak üzere, çok hızlı geri dönüşler aldıklarını ve ödemelerini nakit olarak yapan pek çok firma ile 2020 yılının tüm kapasite ile doldurduklarını ifade ettiler. İç piyasada özellikle zincir market ve markalara üretim yapan üreticilerin, zorlu iç piyasa koşulları ve ödeme dengesizlikleri sebebi ile ihracata yönelmeleri çok doğal bir hareket olarak algılanıyor.

Bez dokuma sektöründe ise durum farklı değil. Dokumacı esnafı özellikle yüzlerce dokuma tezgahı olan üreticilerin kapasitelerinin üzerinde bir siparişle karşı karşıya bulunduklarını ve bu yıl Denizli için büyük bir fırsat, Türk işçiliği ve hizmeti, lokasyonla birleştirince, ihracatta Çin’li üreticilerden daha büyük bir şansımız var aslında. Bu durumun yaşanması Denizli tekstil sanayisi açısından oldukça önemli bir gelişme ve bu gelişmeleri gelecek yılları da içine alacak şekilde perçinlemeliyiz diyorlar.

Avrupalı turizmciler Çin’li turist sayısının azalmasından şikayetçi

Corona virüsü korkusu nedeniyle ziyaretçi kaybı yaşayan İtalya’nın turizm gelirlerinde 5 milyar dolar düşüş bekleniyor. Çin yeni yılı için vitrinlerini süsleyen firmalar, bu yıl varlıklı Çin’li turist sayısının az olmasından şikayetçi. Merkezi Milano’da bulunan Ulusal Moda Odası, giyim tekstili satışlarında 2020’nin ilk altı ayında yüzde 1,8 düşüş beklendiğini kaydetti. Oysa satışlarda % 3 oranında artış öngörülüyordu.

Dünya çapında lüks tüketim malı satışlarının üçte birini Çin’li turistler oluşturuyor. İtalya’da Çin’li turistler Ruslar, Araplar ve Amerikalılar’ın toplamından daha fazla para harcıyor.

ABD ile gümrük vergisi krizinin etkilerini yaşayan Çin, bir yandan da insana bulaşmayan ancak domuz itlafına neden olan Afrika domuz gribinin hayvancılık sektörüne etkileriyle boğuşuyor.

Corona virüsünün çıkış noktası Wuhan kenti ve bulunduğu Hubei eyaletinde restoranlar, sinemalar ve halkın gidebileceği etkinlik yerleri kapalı. Dükkanların kepenk indirdiği birçok şehirde ekonomi durma noktasında.

İmalat merkezi olan Wuhan’da başta bilgisayar ve televizyon ekranlarında kullanılan sıvı kristal ve ışık yayan diyot panel üretiminde de aksaklıklar yaşanıyor. Teknoloji araştırma merkezi IHS Markit’e göre bu aksaklık, tedarik sorunu nedeniyle imalatçı firmalarda fiyatları arttırdı.

Çin’li yetkililer ülkenin virüsün ekonomik etkisini atlatacağının mesajını verse de uzmanlar son krizin bu yılki büyümede % 1’e varan oranda düşüşe yol açabileceğini, büyüme oranının % 5,2’ye kadar düşebileceğini söylüyor. Çin’in geçen yılki yüzde 6,1’lik büyümesi onlarca yılın en düşüğü olmuştu. Corona virüsü yüzünden küresel ekonomide büyümenin de yüzde 0,2 ila 0,4 oranında düşüşe yol açabileceği öngörülüyor.

Çin, 2003’teki şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu SARS salgınından da ekonomik anlamda etkilenmiş ancak hızlı bir şekilde toparlanmış ve virüsün küresel ekonomiye etkisi sınırlı olmuştu.

Ancak bu defa toparlanma hızlı olsa da, dünya çapındaki etkiler SARS dönemindekinden daha ağır olabilir. Zira Uluslararası Para Fonu IMF verilerine göre küresel ekonominin yüzde 16,3’ünü Çin kontrol ediyor. 2003’teki SARS salgınında bu oran yüzde 4,3’tü.

Petrol fiyatları normalleşmenin hızına bağlı

Çin, petrol dahil çok sayıda ürünün en büyük ithalatçısı konumunda. Çin’den gelen talebin düşmesi nedeniyle Brent petrolün varil fiyatı da 70 dolardan 55 dolara kadar geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş, Batılı tüketici için daha ucuz benzin demek olsa da, Endonezya gibi petrol gelirini eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler için kullanan ülkeleri olumsuz etkiliyor.

Uzmanlar, petrolde talep ve fiyatlanmanın Çin’de ulaşımın ve endüstriyel faaliyetlerin normal düzeye dönme hızına bağlı olduğunu vurguluyor.

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4286609/korona-virusu-tekstilcisine-yaradi