Lütfi Elvan'dan Enflasyon Rakamları Değerlendirmesi

Kalkınma Bakanlığından yayımlanan açıklamada Lütfi Elvan'ın Haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdiği belirtildi.  

Açıklama Kalkınma Bakanlığının resmi internet sitesinde duyurular bölümünde yayımlandı. Yayımlanan açıklama da Lütfi Elvan'ın Haziran ayında ki enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu belirtildi. 

Açıklamaya göre;

TÜFE'de 2016 Haziran ayında yüzde 0,47 oranında artış kaydedilmiş ve 12 aylık TÜFE artış hızı gıda fiyatlarındaki baz etkisiyle birlikte yüzde 7,64'e yükselmiştir.

Çekirdek enflasyon göstergeleri olan H ve I Endekslerinde 2016 yılı Şubat ayından itibaren gözlemlenen düşüş eğilimi Haziran ayında da devam etmiştir.

2016 yılı Haziran ayında aylık enflasyon oranına en yüksek katkıda bulunan alt gruplar sırasıyla Gıda ve Alkolsüz İçecekler, Ulaştırma ve Konut gruplarıdır. Öte yandan, Giyim ve Ayakkabı ile Eğlence ve Kültür grupları Haziran ayında enflasyon oranına düşürücü yönde etki etmiştir.

2016 yılının ilk dört ayında belirgin bir düşüş eğilimi gösteren ve Nisan ayında yüzde 1,4 seviyesine gerileyen gıda fiyatları artış hızı, sonraki aylarda ivme kazanarak Haziran ayı itibarıyla yüzde 6,6 oranında gerçekleşmiştir.

Haziran ayı itibarıyla, asgari ücrette yıl başında yapılan artışların ve sosyal transferlerin yurt içi talep kanalıyla enflasyon üzerinde beklenildiği kadar baskı oluşturmadığı değerlendirilmektedir.

2016 yılının geri kalanında, Türk Lirasındaki değer kaybının enflasyon üzerindeki etkisinin azalmasına paralel olarak çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüş eğiliminin devam edeceği tahmin edilmektedir. Gıda fiyatları artış hızının ise sınırlı oranda artarak normal seviyelerine yaklaşacağı beklenmektedir.

Bu doğrultuda, Orta Vadeli Programda (2016-2018) 2016 yılı TÜFE 12 aylık artış hızı için hedeflenen yüzde 7,5 oranını mevcut durumda koruyoruz. Beklentimiz aşağı yönlüdür.

Kpsscafe.com.tr / ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4286459/lutfi-elvandan-enflasyon-rakamlari-degerlendirmesi