Bakan Işık'tan Son Dakika Harp Okullarına Öğrenci Alımı Açıklaması

Şehit Kıdemli Üsteğmen Arif Ekmekçi Lojistik Destek Gemisi'nin Selah Tersanesinde düzenlenen denize indirilme merasimine katılımda bulunan Milli savunma akanı Fikti Işık, burada br konuşma yaptı. Bakan Işık, özellikle bu dönemlerde hemen hemen her gün önlerine yeni problemler ve engellerin çıktığını anlattı. Bu durumun, Türkiye'nin caydırıcı gücü olan bir orduya şiddetle ihtiyacı olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Bakan Işık, bu çalışmaları 3 ayaklı sürdürdüklerini aktararak, "Birincisi, nitelikli insan kaynağı. Hangi teknolojiye sahip olursanız olun, ne kadar güçlü altyapınız olursa olsun eğer insan kaynağınız nitelikli değilse bir anlam ifade etmez. Bugün bunu aslında en geniş anlamda tecrübe ettiğimiz ülkeler var. Kaynakları, imkanları, hazır aldıkları pek çok silah sistemi var ancak, insan kaynağının yetersizliğinin ortaya koyduğu problemlerle baş etmekte zorlanıyorlar." dedi.

Harp Okullarına Öğrenci Alımı

Konuşmaya devam eden Bakan Işık, Harp okullarına öğrenci alımı ile ilgili, "Bu yıl harp okullarımıza 5 bin 300 öğrenci alacağız. Son 4 yılın ortalamasının tam 4 katı kadar harp okullarımıza müracaatın olduğunu iftiharla söylemek isterim. Artık TSK'ya bu şerefli ocağın bir mensubu olmak için, geleceğin komutanı olmak için gençlerimizde çok daha fazla arzu ve istek var. Ayrıca, müracaat eden gençlerimizin mülakatlara gelme oranı yüzde 35'lerde yüzde 50'lere yükseldi." ifadelerini kullandı.

Güçlü Bir Altyapı Önemli

Altyapıda güçlü bir seviyeye gelmenin önemli olduğunu dile getiren Bakan Işık, şunları kaydetti:

"TSK'nın altyapısı güçlü ancak daha da güçlendirmek, modernizasyonunu çok daha etkin yapmak ve çağın gereklerine göre oluşturmak için de gece gündüz çalışıyoruz. Ayrıca, modern bir savunma sanayi, çağın ihtiyaçlarına cevap veren, TSK'nın caydırıcı gücünü tepe noktasına taşıyacak, modern, yerli ve milli bir savunma sanayinin inşası için de çalışıyoruz. Savunma sanayinin geldiği nokta göğüs kabartıcıdır. Yüzde 24 olan yerlilik olanı yüzde 60'lı rakamları geçmiştir. Hedef, 2023'te savunma sanayindeki yerlilik oranının yüzde 80'e çıkarılması, bunun için büyük gayret gösteriyoruz."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4286254/bakan-isiktan-son-dakika-harp-okullarina-ogrenci-alimi-aciklamasi